Test projektorů 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2024

Je-li pro vás televize malá a toužíte po větším obrazu, mohl by vás za­ujmout nový test projektorů. Vyzkoušeli jsme 11 modelů s běžnou projekční vzdáleností a dva s krátkou. Do laboratoře putovaly přístroje různých typů s rozlišením Full HD i Ultra HD/4K, přičemž zastoupení našla také menší přenosná zařízení. Pestrý výběr se projevil v široké škále rozdaných známek. Obrazové zkoušky odhalily několik slabších projektorů.

Pro sportovní fanoušky je konec jara a nadcházející léto nabité významnými událostmi. V květnu proběhl domácí šampionát v hokeji, v polovině června startuje mistrovství Evropy ve fotbale a v červenci a srpnu Paříž hostí letní olympijské hry. Pokud rádi sledujete sportovní přenosy s přáteli a chcete vidět napínavé dění ve velkém měřítku, možná by se vám mohl hodit projektor. Stejně tak může zaujmout i milovníky filmů a seriálů či hráče videoher.

Projektory v testu

Další dříve testované projektory najdete v naší databázi.

Oproti televizi je obvykle projektor schopný nabídnout i výrazně větší obraz, flexibilní úhlopříčku a širší pozorovací úhly. Další výhodou je, že nezabírá tolik místa, jde snáz přemisťovat (pokud není připevněný ke stropu či zdi) a po vypnutí nezůstává v místnosti černé zrcadlo chytající prach. Naopak mezi minusy patří slabší kvalita zabudovaných reproduktorů, potřeba volné hladké promítací plochy a pro plný požitek často i dobrého zatemnění. Televizor má navrch dobrou světelností a kontrastem, díky nimž jej můžete bez významného poklesu kvality obrazu sledovat i za denního světla. Podrobnější srovnání projektorů a televizorů, jejich výhod a nevýhod najdete v nákupním průvodci.

Pestrá nabídka projektorů

Pokud zvažujete koupi promítacího zařízení, narazíte na poměrně rozmanitou nabídku, což jsme se snažili reflektovat i v testu. V laboratoři se tak sešly projektory s rozlišením Full HD (1920 × 1080 pixelů) i Ultra HD neboli 4K (3840 × 2160 pixelů a funkcí upscalingu).

Dva testované modely operují s krátkou projekční vzdáleností, lze je tedy postavit blíže ke zdi či plátnu. Čtveřici přístrojů pak můžeme označit jako přenosné či mini projektory. Díky malé hmotnosti a kompaktním rozměrům je snadno sbalíte a vezmete kamkoliv s sebou. S výsledky našeho testu si uděláte představu o tom, který typ projektoru je pro vás nejlepší. Dozvíte se, jak si jednotlivé modely vedly v praxi, zda promítají kvalitně a jaké mají slabiny. Výběrem toho správného projektoru si ušetříte starosti i peníze. Test ukazuje, že i v nižších cenových kategoriích jde najít solidní zástupce, které běžnému uživateli zprostředkují slušné vizuální zážitky.

Testujeme v nezávislé odborné laboratoři

Všechny projektory čekaly totožné zkoušky kvality obrazu, snadnosti obsluhy, spotřeby elektřiny, hlučnosti či přehřívání. Nejdůležitější byly pochopitelně obrazové zkoušky, při nichž pětice laboratorních hodnotitelů posuzovala ostrost, jas, barevné podání, přechody i celkový dojem u různorodých promítaných druhů obsahu. Zastoupeny byly filmy a sportovní přenosy, různé žánry videoher, barevné prezentace a fotografie. Promítalo se na kvalitní bílé matné plátno s nastavením odpovídajícím typu promítaného obsahu.

Testující dále prověřovali, jak si projektory poradí se zkosenou projekcí či s promítáním ve světlém prostředí. Vizuální zkoušky doplnily technické testy, při nichž se měřil světelný tok a jeho distribuce či kontrastní rozsah. S pomocí speciálních testovacích obrazců se hodnotila kvalita zobrazení a případné vady či zkreslení.

Našim nezávislým testům se vyplatí důvěřovat. Místo subjektivní recenze projektoru či marketingových frází se dozvíte reálná data a podrobné informace. Díky dTestu zjistíte, zda jde o kvalitní přístroj, či nikoliv. Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů.

Co také testujeme

Video i audio technice se v dTestu podrobně věnujeme. Již jsme pro vás otestovali:

Viditelné rozdíly

Jak jsme zmínili již v úvodu, obrazové zkoušky přinesly zajímavá zjištění a v několika případech odhalily nemalé rozdíly v kvalitě. Obstály malé přenosné modely ve srovnání s klasickými projektory? Který projektor nabídne nejlepší obraz? Dozvíte se v testu. Pokud vás zajímá, jak náročný je provoz projektoru a které přístroje jsou nejúspornější, nepřehlédněte výsledky zkoušky spotřeby elektřiny. Důležitý byl také test zahřívání, při němž jsme narazili na dva problematické modely. Jejich povrch se při provozu rozpálil na více než 70 °C, v tom horším případě to bylo dokonce přes 100 °C.

Zjistili jsme, že několik modelů si příliš dobře neporadilo s přehráváním filmů v HDR kvalitě. Testující hodnotili obraz promítaný v tomto režimu hůře než v běžném módu. U některých projektorů byl rozdíl v kvalitě obrazu s HDR oproti SDR poměrně výrazný.

Než se pustíte do vybírání, nezapomeňte si přečíst našeho nákupního průvodce s užitečnými tipy a radami.


projektory s běžnou projekční vzdáleností (porovnat)

projektory s krátkou projekční vzdáleností (porovnat)

malé přenosné projektory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Projektory (31 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2024


Přihlásit