Bílkoviny ve stravě není radno zanedbávat

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.5.2024   

Potraviny bohaté na bílkoviny jsou důležité pro udržení zdraví organismu a lze je snadno začlenit do běžného jídelníčku. Co je v tomto směru podstatné, shrnula belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Bílkoviny se skládají z aminokyselin. Těch je celkem dvacet, ale osm je organismu třeba dodávat, protože je sám neumí syntetizovat. Bílkoviny neboli proteiny lze rozdělit na dvě skupiny. První má vysokou biologickou hodnotu, protože se dobře asimiluje, a je živočišného původu – vyskytuje se v masu, rybách, vejcích nebo mléku a mléčných výrobcích. Bílkoviny s nižší biologickou hodnotou jsou rostlinného původu a postrádají některé esenciální aminokyseliny. Jedinou výjimkou jsou sójové proteiny.

Bílkoviny hrají zásadní roli v rozličných fyziologických procesech od budování svalové hmoty po regulaci sytosti, mohou ovlivnit dokonce kvalitu spánku. Počet potravinových výrobků se zvýšením obsahem bílkovin na trhu stoupá, v mnoha případech však nejde o zdraví prospěšné produkty, například kvůli vysokému obsahu cukru. Je nezbytné rozumně hodnotit marketingová tvrzení u jednotlivého zboží. Nevěřte slepě tvrzením na obalech a zkoumejte složení. Studie ukazují, že průměrný Belgičan netrpí nedostatkem bílkovin, pokud dbá na kvalitní a pestrou stravu. Klíčem ke zdravé stravě je tedy rozmanitost, vědomá volba a absence nadměrné víry v zázračné potraviny.


Přihlásit