Uznání antroposofické medicíny ze strany WHO budí pochybnosti

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.5.2024   

Světová zdravotnická organizace WHO zveřejnila školicí standardy pro antroposofickou medicínu jako pro třetí alternativní metodiku léčby po čínské a indické medicíně. Francouzská organizace UFC-Que Choisir to považuje za chybu.

Ke kroku, který znamená uznání antroposofické medicíny jako alternativy klasické západní medicíny, došlo v roce 2023. Jde o praxi populární zejména v Německu a Švýcarsku. Vznikla v roce 1923 ve vesnici Dornach 10 km od Basileje, kde dodnes sídlí ústředí Univerzální antroposofické společnosti a Svobodné školy duchovní vědy, založené Rudolfem Steinerem – filozofem, spisovatelem, literárním kritikem a milovníkem okultních věd. Filosofická a esoterická doktrína antroposofie se uplatňuje v zemědělství (kde je biodynamika z velké části založena na Steinerových názorech), školství (se Steiner-Waldorfskou pedagogikou a školami) a léčbě.

Podle ženevského pediatra MUDr. Tida von Schoen-Angerer, který je rovněž expertem WHO, lze antroposofickou medicínu považovat za tradiční pro Švýcarsko a Německo. Na rozdíl od čínské medicíny byl antroposofický přístup k léčbě vytvořen v době, kdy již existovala moderní západní medicína – nejde tedy o alternativní, ale doplňkový přístup. Podle stejného lékaře antroposofie umožňuje „jiný pohled na lidské tělo a nemoci“. Prostředky na bázi rostlin, minerálů a živočišných výtažků používané při antroposofické léčbě vyrábí především značka Weleda, jejímž majoritním akcionářem je antroposofická společnost.

Ve Francii se antroposofie pravidelně ocitá v hledáčku meziresortní komise bdělosti a boje proti sektářskému zneužívání Miviludes, která ve své nejnovější zprávě uvedla, že „četná znepokojivá svědectví ukazují na určitá terapeutická zneužívání v řadách antroposofie“. V roce 2016 byl francouzský lékař odsouzen k dvouletému zákazu praxe za to, že léčil pacientku s rakovinou prsu, která pak zemřela, hlavně injekcemi chmelového extraktu,.

Antroposofická terminologie je spíše esoterická než vědecká, hovoří o funkční tripartici lidského organismu (tělo, duše a duch) nebo astrálním a éterickém tělu, upozornila organizace UFC-Que Choisir.

Ve směrnicích WHO pro výcvik v antroposofické medicíně se lze dočíst, že spočívá v „upřednostňování postupů a léčeb, které posilují aktivitu a schopnost samoléčby organismu“. Tento přístup tedy nemá prokázané účinky, může oslovit pacienty zklamané konvenční medicínou a umožňuje zneužití nezodpovědnými osobami. „Antroposofie není lék, ale teologicko-metafyzický příběh,“ tvrdí prof. Bruno Falissard, psychiatr a biostatistik, který studuje komplementární způsoby léčby. „Tento přístup je však populární jako řada dalších, protože zohledňuje otázku smyslu, která zcela uniká západní medicíně. Aby se člověk vyrovnal s utrpením, musí v něco věřit. Ale vírou nelze vyléčit rakovinu. WHO svým krokem udělala velkou chybu.“

Steiner-Waldorfské školy s antroposofickou inspirací byly v posledních letech místem několika ohnisek spalniček, protože neočkovaných dětí je v nich více než v jiných zařízeních. Švýcarská stránka antroposofické společnosti odpovědnost odmítá a v roce 2019 uvedla, že „antroposoficky orientovaná medicína neprosazuje antivakcinační postoje“. V roce 2022 však vyšel antroposoficky orientovaný článek s názvem „Zbytečné očkování proti spalničkám“.


Přihlásit