EU zlepšuje směrnice potravin určených k snídani

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.5.2024   

Evropský parlament dosáhl dohody o aktualizaci směrnic o snídaňových výrobcích. Jde o normy vztahující se na kávu, kakao, čokoládu, med, džusy, zavařeniny a některé mléčné výrobky.

Důvodem aktualizace je skutečnost, že většina stávajících směrnic je stará přes 20 let. Nebude sice přezkoumáno vše, ale dojde na důležité změny týkající se medu, ovocných šťáv, zavařenin a některých druhů kondenzovaného mléka.

Nařízení z roku 2001 vyžaduje obecné označení původu medu, například „Směs medů z EU“, „Směs medů mimo EU“ nebo „Směs medů z EU a mimo EU“. Novela obsahuje uvedení konkrétní země nebo zemí, kde byl med vyroben. Vzniká nová kategorie ovocných šťáv se sníženým obsahem cukru. Jsou to šťávy, ve kterých byl přirozeně přítomný cukr snížen o nejméně 30 %. Snaha o snížení obsahu cukru v zavařeninách ústí v požadavek na zvýšení obsahu ovoce v běžných džemech z 350 g na 450 g na kilogram výrobku. Nebude se rozlišovat mezi různými druhy kondenzovaných mlék.

Evropská komise musí navíc přehodnotit také uvádění původu ovoce v ovocných šťávách a džemech. Posle španělské spotřebitelské organizace OCU jsou informace o výrobcích jediným nástrojem, který má spotřebitel k dispozici pro rozhodování o nákupu. Znalost původu surovin je jedním z nákupních kritérií, která mohou pomoci zlepšit udržitelnost a místní ekonomiku. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů výběru místních a sezónních produktů.

Přihlásit