Nízkonákladové aerolinky mohou být nejdražší

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.5.2024   

Cesta nízkonákladovými aerolinkami může být dražší než let u společnosti British Airways, pokud letíte s odbaveným zavazadlem a vyberete si sedadlo.

Když tým spotřebitelské organizace Which? porovnával ceny tří dubnových letů z londýnských letišť do Malagy, Atén a Neapole, základní avízované ceny společnosti Ryanair byly nižší než letenky British Airways nebo Jet2, Když však kolegové k rezervaci přidali příruční zavazadlo a zvolili si sedadla v letadle, byla nabídka British Airways na dvou trasách výhodnější než cena Ryanair, nabídka Jet2 pak na té třetí.

Ryanair totiž v posledních letech zavedl nové příplatky a poplatky. V základním tarifu Ryanairu je zahrnut pouze batoh nebo kabelka, která se vejde pod sedadlo, a k usazení vedle dětí od tří let musí rodiče zaplatit za volbu sedadla.

Základní cena zpáteční letenky na trase Londýn–Malaga byla u Ryanairu levnější o 36 liber (GBP) než letenka British Airways, ale s příručním zavazadlem a volbou sedadla byla lacinější letenka s British Airways, a to o 25 GBP. Podobně vyšlo srovnání obousměrné letenky Londýn–Atény: základní varianta Ryanairu byla o 32 GBP levější než stejná letenka společnosti Jet2, ale s příručním zavazadlem a sedadlem se poměr obrátil a Jet2 nabízel cestu o 29 GBP výhodněji. V ceně základních letenek společností British Airways i Jet2 je zahrnuto příruční zavazadlo a při odbavení operátoři obvykle zdarma usadí spolucestující vedle sebe, proto není nutné připlácet za volbu sedadla. U Wizz Air a Ryanair je mnohem méně pravděpodobné, že osoby cestující společně budou usazeny vedle sebe, pokud za to nezaplatí.

Cesty aerolinkami easyJet byly levnější než letenky společnosti Ryanair, ačkoliv oba dopravci vyžadují zvláštní poplatek za kabinové zavazadlo. Společnost Wizz Air měla ještě vyšší příplatky než Ryanair, ačkoliv základní ceny vypadaly nejvýhodněji. Příruční zavazadlo stálo 89 GBP a volba sedadla 24 GBP.

Organizace Which? srovnala lety na stejné dubnové víkendy se stejnou prosincovou dobou rezervace a s návratem vždy o týden později. Vybrala destinace, do kterých z londýnských letišť létaly všechny srovnané letecké společnosti. U Ryanair a Wizz Air srovnala cenu za výběr sedadla, protože tyto společnosti často usazují odděleně osoby, které sice letí spolu, ale za výběr nezaplatily. U ostatních leteckých společností je více než 90 % cestujících obvykle usazeno společně zdarma.

Nízkonákladové letecké společnosti, jako je easyJet, Ryanair nebo Wizz Air, mohou být nejlevnější, pokud cestujete jen s malou taškou, která se vejde pod sedadlo. U ostatních aerolinek, kde je příruční zavazadlo v ceně, mohou být lety v brzkých ranních hodinách nebo během noci velmi výhodné. Je tedy důležité srovnat celkovou cenu za poskytované služby po přičtení všech příplatků, aby bylo možné vybrat skutečně nejvýhodnější možnost.


Přihlásit