Nejsou sacharidy jako sacharidy

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.5.2024   

Sacharidy jsou pro zdraví organismu nezbytné. Správný výběr sacharidů neovlivní tělesnou hmotnost, dodá mu naopak energii, kterou potřebuje pro běžné činnosti.

Sacharidy poskytují tělu i mozku energii potřebnou k pohybu a myšlení. Klíčové je rozeznat, které z nich organismu skutečně prospívají, od těch, které mu spíše škodí. Sacharidy se totiž přeměňují na na cukr (glukózu) a výzkumy ukazují, že s přibývajícím věkem se její zpracování může horšit, hladina cukru v krvi se pak zvyšuje a může vést ke vzniku cukrovky a dalších chorob.

Rozdělení sacharidů na jednoduché a komplexní vychází z jejich složení. Jednoduché jsou tvořeny chemickým řetězcem jedné nebo dvou molekul cukru, zatímco komplexní mají delší molekulární řetězce. Toto rozdělení však neurčuje jednoznačně prospěšnost nebo škodlivost pro zdraví a často se oba druhy sacharidů vyskytují ve stejných potravinách společně. Například ovoce obsahuje přírodní cukry (jednoduché sacharidy) i vlákninu (komplexní sacharidy). Důležitější je rozlišovat mezi zpracovanými a nezpracovanými sacharidy. Zpracované sacharidy konzumujeme s přidanými cukry a bílou moukou (a výrobky z nich), bílou rýží, bramborovými lupínky nebo hranolky. Rychle se rozkládají a přeměňují na energii, což způsobuje rychlý vzestup hladiny glukózy v krvi. Takové potraviny obvykle mívají nízký obsah živin a vlákniny.

Pravidelná konzumace může vést k chronickým zánětlivým onemocněním. Sacharidy ve formě nezpracovaných nebo celozrnných potravin (zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny) se tráví pomaleji, což pomáhá předcházet výkyvům hladiny krevního cukru, a jsou tak prospěšnější. Obsahují vlákninu, která zasytí, chrání před řadou kardiovaskulárních, metabolických nebo onkologických onemocnění a podporuje správné složení střevní flóry. Rezistentní škroby se v těle chovají podobně jako vláknina a jsou obsaženy v ovsu, luštěninách, vychladlých těstovinách nebo studené rýži. Nejsou tráveny v tenkém střevě, proto nezvyšují hladinu krevního cukru. Procházejí do tlustého střeva, kde podporují vývoj prospěšných bakterií.

Nízkosacharidové diety, při kterých se příjem cukrů sníží na spodní hranici doporučeného příjmu, krátkodobě fungují, ale neexistují spolehlivé vědecké údaje o jejich bezpečnosti a účinnosti v dlouhodobém horizontu, upozornila americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Dokonce ani většina osob s vyšší hladinou glukózy v krvi nemusí dodržovat nízkosacharidový jídelníček. Středomořská dieta, jeden ze zdravotně nejfavorizovanějších způsobů stravování, obsahuje 40–50 % procent kalorií ze sacharidů. Potřeby jedince jsou vždy určovány jeho zdravím, fungováním organismu a životním stylem.

Sledovat příjem sacharidů není náročné. Dávejte přednost celozrnným výrobkům. Zaměřte se na ovoce a zeleninu. Využívejte předností rostlinných proteinů z fazolí, ořechů nebo tofu. Spojte sacharidy s bílkovinami nebo tuky, abyste zpomalili trávení a zabránili rychlým změnám v množství krevního cukru. Vyhýbejte se přidaným cukrům v nápojích, sladkostech, snídaňových cereáliích, omáčkách, salátových zálivkách nebo pečivu.

Přihlásit