TEST: Drahý AV receiver v testu propadl

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 21.4.2010   

AV receiver je zařízení spojující v sobě funkce zesilovače stereo i prostorového zvuku, rozhlasového tuneru a převodníku obrazového signálu. Může sloužit jako multimediální centrum domácího kina. Nabízí vysokou kvalitu zvuku a pohodlné ovládání z jednoho místa. Jeden dražší přístroj z dvanácti testovaných v testu propadl.
AV receivery umí zvuk distribuovat až do sedmi kanálů, tzn. do sedmi reproduktorů soustavy domácího kina a subwooferu. Většina hollywoodských filmů s prostorovým zvukem pracuje v režimu 5.1, dražší sedmikanálové AV receivery nejsou pro kvalitní reprodukci nezbytně nutné. Test se zaměřil na 6 sedmikanálových a 6 pětikanálových přístrojů.

Jednou z funkcí AV receiveru je zpracování digitálního obrazu. „K AV receiveru je možné připojit DVD nebo blu-ray přehrávač a přístroj propojit s televizorem. Pro přenos obrazu ve vysokém rozlišení je ale nutné použít výhradně spojení přes HDMI kabel,“ upozorňuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Některé z testovaných modelů nedokážou převést analogový signál na digitální, například Pioneer VSX-919AH. Nelze je tak například použít ve spojení s přehrávačem VHS.

AV receivery disponují funkcí tzv. upscalingu, tedy převedení obrazu v běžném rozlišení na rozlišení vysoké. Výsledek převodu je závislý na kvalitě převodníků. Pouze dva z dvanácti testovaných přístrojů dokázaly produkovat bezchybný obraz, u většiny trpěl obraz převedený na vysoké rozlišení roztřepenými konturami.

Ceny AV receiverů začínají přibližně na šesti tisících korunách. I za tuto cenu lze pořídit kvalitní přístroj s „velmi dobře“ hodnoceným zvukem a pohodlnou obsluhou. Přístroje se liší mírou vybavení a množstvím podporovaných formátů. Jeden z testovaných modelů značky Denon získal jako jediný v testu celkové hodnocení „velmi dobře“. Dražší přístroj renomované značky Harman Kardon selhal v testu odolnosti výstupů vůči přetížení a získal pouze „dostatečné“ hodnocení, tedy čtyřku. „Pětikanálový AV receiver Harman Kardon stojí dvakrát tolik, co jeho konkurenti, ale svými výsledky vysokou cenu neobhájil,“ komentuje výsledky testu Beneš.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 603 519 101
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit