Nový trávník potřebuje důkladnou přípravu a dobrou zálivku

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.5.2024   

Při zakládání trávníku je třeba se rozhodnout mezi osetím semeny a travním kobercem. Oběma způsoby lze dosáhnout výborného výsledku. Nabízíme vám rady švédské spotřebitelské organizace Råd&Rön.

Nejlepší dobou k založení trávníku je časný podzim, kdy je vzduch vlhký, slunce je slabší, ale zem je stále teplá. Přesto lze založit nový trávník také na jaře nebo v létě. Klíčení semen je na podzim a na jaře pomalejší a travní koberec se uchycuje také pomaleji, protože půda je studená. V létě jde vše rychle, ale musí se více zalévat.

Věnujte čas důkladné přípravě. Vrstva půdy má být optimálně 15–20 cm. K hlinité půdě přidejte písek, k písčitému podkladu naopak výživnou půdu. Pokud budete osévat semeny, použijte hnojivo. Dobře připravená půda musí být všude pevná a při chůzi by se do ní nohy neměly bořit více než půl centimetru. Ujistěte se, že povrch je zcela rovný a má mírný sklon od domu.

Pokládání travního koberce je snadné, ale pracné a musí být provedeno rychle. Role váží 10–15 kg a jsou k dispozici v různých délkách a šířkách. Po položení k sobě musí pásy těsně přiléhat. Rozložte koberce v den dodání, co nejdříve a všechny. Ihned je vydatně zalijte – nechte vodní postřikovač zapnutý několik hodin. V následujících dnech dbejte na to, aby kořeny nevyschly. Po zavlažování jemně nadzvedněte okraj koberce a zkontrolujte, zda jsou kořeny vlhké. Po 2–3 týdnech kořeny vyrostou a přichytí se k půdě. Poznáte to podle toho, že koberec už nelze nadzvednout. Když je tráva vysoká 7–8 cm, je čas na první posečení a pohnojení. Poté lze trávník začít používat.

Před zasetím travních semen půdu rovnoměrně navlhčete, po zasetí ji jemně stlačte, nejlépe vhodným válečkem. Semena potřebují ke klíčení vlhkost, a pokud předčasně uschnou, zemřou. Prvních pár týdnů zalévejte několikrát denně, ale nepřežeňte to, půda by neměla být promáčená hlouběji než pár centimetrů. Rychlost uchycení je určována druhem travní směsi. Nejběžnější semenné směsi obsahují jílek, který klíčí rychle a po už několika týdnech raší ze země, a kostřavu červenou a jiné trávy, které jsou až dvakrát pomalejší. Trávník pak potřebuje dalších několik týdnů, aby byl hustý a hezký. Roli hraje také teplota půdy. První sečení přijde na řadu v okamžiku, kdy mají nejdelší stonky výšku 7–8 cm.

Přihlásit