Jak vybrat univerzální čistič

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.4.2024

Obaly univerzálních čističů lákají na čisticí účinky na nejrůznějších druzích povrchů od dlaždic přes podlahy až po sprchové kouty. Náš test ukázal, že to zas taková sláva není. Průmyslovým výrobkům s chemickými složkami může směle konkurovat i produkt přírodní.

Ač na první pohled vypadají většinou tyto výrobky poměrně lákavě, náš test ukázal, že nablýskaný obal slibující zázraky nemusí znamenat vysokou účinnost.

Z obalu můžete vyčíst informace o složení, instrukce k použití nebo bezpečnostní upozornění. Nic o účinnosti se z něho ale nedozvíte. V tomto směru pro vás může být užitečný právě náš test.

Patříte-li k ekologicky smýšlejícím spotřebitelům, zajímat by vás mohla také nezávislá ekologická loga, například EU EcoLabel nebo Eco Garantie. Pokud jsou jimi výrobky označeny, znamená to, že jsou relativně šetrné k životnímu prostředí.

Každopádně při výběru čističe platí, že musíte dbát na to, aby byl vhodný pro povrch, který chcete čistit. Některé výrobky jsou určeny pouze pro specifické povrchy, třeba dřevo nebo sklo, některé zase na obale uvádějí, že pro konkrétní druh povrchu naopak vhodné nejsou.

Tipy pro používání čističů:

  • Vybrat si můžete ze dvou základních typů výrobků – tekuté přípravky a spreje. Prvně jmenované se před použitím obvykle ředí, ty druhé se na povrchy zasažené špínou aplikují obvykle přímo.
  • Před prvním použitím si pečlivě prostudujte návod k použití.
  • Některé výrobky je vhodné před použitím naředit vodou.
  • Čistič ideálně nejprve otestujte na malé ploše, abyste se ujistili, že nepoškodí povrch.
  • Na povrch naneste malé množství čističe a vlhkou houbičkou nebo hadříkem jej setřete.
  • Nepoužívejte čističe na povrchy, které nejsou určeny pro kontakt s čisticími prostředky, například elektroniku.

Databáze testovaných výrobků

Univerzální čisticí prostředky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2024


Přihlásit