Test univerzálních čisticích prostředků 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2024

Jsou univerzální čističe skutečně všestranné a poradí si s různými typy nečistot? Do laboratoře jsme poslali 14 produktů v tekuté formě i ve sprejích a prověřili jsme jejich výkony. Hodnotili jsme rovněž přítomnost nežádoucích látek. Ukázalo se, že úplně univerzální prostředky nejsou. Rozdíly se mezi nimi najdou jak v účinnosti, tak ve složení.

Univerzální čističe v testu

Údržbě domácnosti se v našem časopise věnujeme dlouhodobě. Po testech produktů určených ke specifickým účelům, tedy čističů oken, kuchyní i odstraňovačů vodního kamene, jsme se letos rozhodli prověřit výrobky, které slibují univerzální použití.

Do testu jsme zařadili jak produkty v tekuté formě, tak ve spreji. Obě formy byly podrobeny stejnému testování, ale vzhledem k odlišnému způsobu použití (tekuté se před použitím ředí, spreje se používají v „čisté“ formě) jsou v tabulce rozděleny do skupin.

Ke klasickým chemickým čističům jsme pro zajímavost coby reprezentanta přírodních výrobků zařadili i bílý ocet. Zajímavé je, že předstihl drtivou většinu testovaných produktů. Dodejme, že otestován byl produkt jedné značky, lze však předpokládat, že podobně dobrých účinků dosáhne i jakýkoliv jiný bílý ocet. Ten má navíc benefit v podobě absence potenciálně rizikových chemických látek. Jejich případná přítomnost je rovněž součástí našeho testu.

Co také testujeme

Péči o domácnost se v dTestu věnujeme dlouhodobě. Otestovali jsme:

Více testů z kategorie údržba domácnosti najdete v sekci čisticí prostředky.

Jeho hlavní část je ale zaměřená na čištění. V laboratoři jsme testovali účinnost výrobků, tedy jak si zvládnou poradit s různými druhy špíny na různých površích. Nezapomněli jsme ani na zhodnocení kompletnosti nebo čitelnosti informací na obale.

Test by vám tak měl poskytnout kompletní přehled informací, které potřebujete, abyste si vybrali ten nejlepší univerzální čistič právě pro sebe. Dodejme, že v testu najdete jak levné univerzální čističe s cenou do 10 Kč/100 ml, tak ty dražší. Zda je cena přímo úměrná kvalitě, se dozvíte právě v testu.


tekuté univerzální čisticí prostředky (porovnat)

univerzální čisticí přípravky ve spreji (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Univerzální čisticí prostředky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2024


Přihlásit