Vaříme z biopotravin: Ovesná snídaně

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 10/2009

Oves je „nejmladším“ obilným druhem. Jeho semena se zpočátku šířila jako plevel. Naši předkové si však brzy všimli jeho příznivých dietetických a léčivých vlastností. Ovesná kaše se podávala při průjmových onemocněních, rekonvalescentům, lidem trpícím žaludečními obtížemi, nervovou vyčerpaností, nespavostí a celkovou ochablostí organismu. Ovesný odvar by měl dokonce ulehčit odvykání kuřákům a lidem závislým na alkoholu a drogách. Recept je variací na známou Kollathovu snídani, výrazně zdravější náhradou müsli nebo vařené ovesné kaše. Vločky se namáčí přes noc, nabobtnají a dochází k procesu, který se podobá fermentaci. Zvýší se tím stravitelnost a uvolní zdraví prospěšné látky.

SUROVINY PRO 1 OSOBU


5 vrchovatých polévkových lžic ovesných vloček v bio kvalitě
10 polévkových lžic vody (na vločky)
hrstička hrozinek v bio kvalitě
malé jablko

POSTUP


  • Večer si v misce namočte vločky a nechte v malém množství vody nabobtnat hrozinky. Jsou-li sířené, nezapomeňte je opláchnout; hrozinky v bio kvalitě by sířením neměly být ošetřeny.
  • Ráno nastrouhejte jablko a společně s hrozinkami (včetně šťávy) smíchejte s vločkami.
  • Lehkou a přesto vydatnou jednoduchou snídani můžete různě podle chuti obměňovat – přidat trochu smetany, nasekané ořechy či mandle, strouhanou hořkou čokoládu nebo lehce poprášit mletou skořicí či kakaem.


Přihlásit