Powerbanka v letadle podléhá bezpečnostním omezením

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.4.2024   

Powerbanka je většinou lithium-iontová baterie, ze které lze nabít chytrý telefon nebo tablet. Některá zařízení tohoto typu lze v letadle mít v příručím zavazadle. O podmínkách při letecké přepravě powerbank informovala podrobněji belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Kapacita externích baterií se pohybuje v rozmezí 1 500–27 000 miliampérhodin (mAh). Nízkokapacitní modely však nejsou dostatečně účinné, proto se doporučují přístroje s kapacitou nejméně 10 000 mAh, kterými je možné nabít mobil i dvakrát.

Letecké společnosti ve většině případů umožňují vzít si lithium-iontovou baterii do příručního zavazadla, ale nepovolují její přepravu v odbaveném zavazadle. Chcete-li mít v letadle powerbanku s kapacitou více než 100 Wh (watthodin) neboli přibližně 27 000 mAh, možná budete muset požádat o zvláštní povolení. Zpravidla lze přepravovat i dvě powerbanky, dohromady však jejich kapacita nesmí přesáhnout 100 Wh. Při bezpečnostní kontrole umístěte powerbanku do samostatného kontejneru s ostatní elektronikou. Vezete-li baterii s kapacitou 100–160 Wh, musíte to uvést při odbavení a přepravce se pak může rozhodnout, že ji přepraví v nákladovém prostoru jako speciální náklad. Powerbanky se nepřepravují v odbavených zavazadlech, protože lithium je hořlavá a výbušná látka, přehřátí zařízení může způsobit zkrat a následně požár.

Pokud kapacita powerbanky převyšuje maximální povolenou hranici a nemáte na její přepravu zvláštní povolení, celní orgány ji mohou zabavit. Proto je třeba před odjezdem na letiště zjistit na internetových stránkách svých aerolinek, které produkty podléhají omezením a jakým.

Bezpečné zacházení s powerbankou je však důležité i mimo leteckou dopravu. Abyste snížili riziko zkratu, nenabíjejte ji déle, než je nutné. Nikdy nenechávejte powerbanku na slunci nebo v autě za teplého počasí. Používejte pouzdro, abyste zařízení ochránili. Balte každou baterii samostatně. Zakrývejte všechny porty, například lepicí páskou, aby se do nich nedostaly nečistoty a prach. Když powerbanka upadne, zkontrolujte její celistvost, výstupní a vstupní porty – je-li poškozená, už ji nepoužívejte.

Přihlásit