Vaříme z biopotravin: Voňavé zapečené jáhly se zeleninou

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2009

Příznivci zdravé stravy znovu objevují jednu z nejstarších kulturních plodin, která tvořila podstatnou část jídelníčku už u pravěkých Slovanů. Jáhly se získávají vyloupáním obilek prosa. Tato obilovina se od ostatních liší tím, že je zásaditá, což má významný zdravotní efekt. Při jejím vaření se neobjevují slizové látky. Neobsahuje lepek. Tělu dodává významné množství vitaminů skupiny B a minerálních látek. Jáhly jsou lehce stravitelné a neměly by chybět v jídelníčku malých dětí, sportovců a lidí, kteří podstupují velkou duševní námahu anebo jsou vystaveni stresu. Jedinou jejich nevýhodou je, že brzy žluknou. Nekupujte tedy jáhly, které se blíží ke konci spotřeby.

SUROVINY


250 g jáhel v bio kvalitě
2 bio vajíčka
trocha mléka nebo smetany
250 g cukety, 100 g pórku
250 g mražených fazolových lusků
2 mrkve, 1 cibule
stroužek česneku
2 cm čerstvého zázvoru (nebo půl čajové lžičky sušeného)
po půl čajové lžičky kardamonu, koriandru, kurkumy, skořice
špetka chilli (lze vynechat)
olivový olej, strouhaný sýr

POSTUP


  • Jáhly třikrát spařte horkou vodou, aby se z nich odplavily hořké látky. Potom je vařte zhruba 15 až 20 minut za občasného zamíchání v dvojnásobném objemu osolené vody s kapkou olivového oleje. Podobně jako při vaření rýže se voda vsákne do jáhel.
  • Cuketu (mladou i se slupkou) a cibuli nakrájejte na větší kostky, mrkev na jemnější, pórek na proužky. Česnek prolisujte, stejně tak oloupaný zázvor (nebo je můžete nastrouhat na jemném struhadle).
  • Připravte si směs koření. Kardamon a koriandr je lepší čerstvě namlít nebo rozdrtit v hmoždíři.
  • V pánvi rozpalte trochu olivového oleje. Přidejte cibuli a smažte ji, dokud nezesklovatí, poté česnek a zázvor a smažte další minutu. Na pánev nasypte všechno koření a ještě minutu smažte.
  • Přidejte do pánve mrkev a zhruba dvě minuty míchejte, potom zmrazené zelené fazolové lusky a smažte, dokud nepovolí. Nakonec vložte cuketu a pórek, osolte a vše ještě další minutu opékejte.
  • K hotové zelenině přidejte uvařené jáhly a promíchejte. Směs přendejte do zapékací misky a zalijte dvěma vajíčky rozšlehanými s trochou mléka nebo smetany.
  • Zapékejte při 180 °C asi 40 minut. Pokud chcete, posypte nákyp deset minut před koncem pečení strouhaným sýrem.

Přihlásit