Mýty o tepelných čerpadlech

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.4.2024   

Rozšíření tepelných čerpadel prosazovanému EU stojí v cestě představy o jejich neefektivnosti a nákladnosti. Slovenská spotřebitelská organizace SOS zjišťovala, nakolik je to pravda. Nabízíme vám její odpovědi.

Jsou tepelná čerpadla drahá? Záleží na úhlu pohledu. Cena tepelného čerpadla je sice vyšší než u plynového či olejového kotle, ale s ohledem na jeho životnost se taková investice vyplatí. Olejový nebo plynový kotel sice vychází výhodněji než tepelné čerpadlo, ale zásoby topného oleje i zemního plynu se tenčí. Tepelná čerpadla snižují spotřebu těchto surovin, šetří náklady na dovoz energie a redukují emise CO2 ve stavebnictví.

Vyplatí se investice do tepelného čerpadla? Ano. Náklady na koupi a instalaci se vrací v podobě vyššího komfortu, nižších provozních nákladů a především úspory energie po dobu životnosti čerpadla, protože přibližně 75 % energie získává čerpadlo z obnovitelných zdrojů (vzduch, voda).

Je tepelné čerpadlo určené pouze do novostaveb? Není. Nejúčinnější však bývají tepelná čerpadla právě v novostavbách, protože jsou dobře izolované. Neexistuje ovšem důvod nepoužít je v starších budovách. Důležité je nejdříve co nejvíce snížit tepelné ztráty například zateplením fasády či výměnou starých oken a podlah.

Hodí se tepelné čerpadlo pouze k vytápění a ohřevu vody? Nikoliv. Tepelné čerpadlo dokáže dům v létě také chladit, nepotřebujete pak jiné chladící nebo klimatizační systémy. Pro toto použití jsou vhodné reverzibilní tepelná čerpadla. Nekombinují se s radiátory, nýbrž se všemi typy plochých chladicích (nebo ohřívacích) těles, tedy podlahových, stropních nebo nástěnných.

Je tepelné čerpadlo nejúčinnější při podlahovém vytápění? Ano. Tepelná čerpadla jsou nejefektivnější v kombinaci s nízkoteplotním topným systémem, proto je podlahové topení nejčastější volbou. Na stávající rozvody a starší radiátory je vhodné napojit vysokoteplotní tepelná čerpadla, která pracují při vyšších teplotách než moderní topné systémy. V částečně energeticky zrekonstruovaných domech je možná kombinace podlahového a radiátorového vytápění.

Šetří tepelná čerpadla životní prostředí? Ano, protože spotřebují při stejném výkonu méně energie než jiné topné systémy, zejména pokud je elektřina potřebná k jejich provozu vyrobena z obnovitelných zdrojů, třeba soběstačnými solárními panely na střeše budovy. Tepelná čerpadla instalovaná v Evropě do konce roku 2022 snížila emise CO2 o více než 54 milionů tun, což je zhruba roční objem emisí Řecka.

Plošné využívání obnovitelné energie a energeticky účinných technologií může hrát klíčovou roli v oblasti vytápění a přispět k dosažení cílů EU v oblasti klimatu a energetiky. Evropská spotřebitelská organizace BEUC, Mezinárodní organizace pro spotřebitelský výzkum a testování (ICRT) a Evropské sdružení výrobců tepelných čerpadel (EHPA) proto společně zahájily kampaň k zvýšení informovanosti spotřebitelů a zdárnějšímu přechodu na čistou energii.

Přihlásit