Papírová brčka nejsou neškodná

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.4.2024   

Papírová brčka nejsou vždy zdravotně nezávadná ani biologicky rozložitelná. Nabízíme vám shrnutí rakouské spotřebitelské organizace VKI.

Belgická studie z roku 2023 ukázala, že jednorázová brčka často obsahují PFAS, tedy perfluorované a polyfluorované chemikálie, které se používají jako impregnační neboli vodu odpuzující látky. Tyto látky mohou přecházet z brčka do konzumovaných nápojů a s nimi do organismu. PFAS jsou toxické, proto je nutné se jim vyhýbat. Jsou karcinogenní, oslabují imunitní systém a narušují hormonální rovnováhu, mohou způsobovat neplodnost. Jsou nazývány věčnými chemikáliemi, protože se nerozkládají a hromadí se v lidském těle i v životním prostředí.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI informovala také o dánském testu alternativ k jednorázovým plastům a plastovým brčkům. Analýza odhalila škodliviny téměř ve všech typech brček (papírových, bambusových, skleněných i plastových, častěji pak ve výrobcích z rostlinných materiálů, jako je papír nebo bambus). To činí všechny tyto produkty mimo jiné biologicky nerozložitelnými. Pouze nerezová brčka nebyla kontaminována.

Přihlásit