Varujeme před nebezpečnou autosedačkou Peg Pérego Viaggio Twist

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.4.2024   

Pro červnové vydání našeho časopisu chystáme test dětských autosedaček. V průběhu jeho realizace laboratoř odhalila závažné bezpečnostní nedostatky modelu Peg Pérego Viaggio Twist ve spojení s isofixovou základnou Base Twist. Po dohodě s autokluby a dalšími organizacemi, se kterými na testu spolupracujeme, důrazně varujeme před používáním této sedačky.

Při zkouškách čelního nárazu selhalo spojení mezi isofixovou základnou a skořepinou sedačky osazenou dětskou figurínou simulující tříleté dítě. Při instalaci po směru jízdy došlo k částečnému uvolnění sedačky ze základny. V případě instalace proti směru jízdy byla sedačka z úchytů vytržena zcela a došlo k jejímu katapultování směrem kupředu. Oba zjištěné výsledky jsou naprosto nevyhovující a poukazují na potenciální vysoké riziko vážných zranění. 

Společně s našimi partnery doporučujeme autosedačku Peg Pérego Viaggio Twist se základnou Base Twist nepoužívat. Sedačka neumožňuje alternativní způsob instalace, při kterém by bylo možné obejít použití isofixové základny. 

Příčina selhání tkví ve spojení mezi základnou a opěrnou nohou. Při čelním nárazu s figurínou simulující tříleté dítě v sedačce se opěrná noha od základny odlomila. To mělo za následek zvýšené zatížení spojů mezi sedačkou a základnou. 

Je třeba poznamenat, že čelní zkouška je v rámci našeho testovacího programu přísnější než homologační zkoušky. Platné normy model Viaggio Twist splnil. Dodejme však, že náraz při čelních crashtestech probíhá v rychlosti 64 km/h, což je hodnota, které se v reálných podmínkách běžně dosahuje.

Testy autosedaček se mezi výrobci těší uznání a přísnější měřítka obvykle kvitují. Společnost Peg Pérego byla o výsledcích informována. Z její odpovědi vyplývá, že nedostatky v současné době prošetřuje a následně podnikne patřičné kroky. Do konce interního vyšetřování Peg Pérego zastavila distribuci modelu Viaggio Twist. Spotřebitelům s dotazy týkajícími se inkriminované autosedačky doporučujeme obrátit se na zákaznický servis Peg Pérego. 

Sedačka Peg Perego Viaggio Twist byla uvedena na trh teprve nedávno. Je pravděpodobné, že se zatím neprodává ve velkém množství. Testované výrobky byly zakoupeny v Itálii a je možné, že ještě nejsou dostupné v celé Evropě. 

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (126 výrobků)
poslední aktualizace: 21.5.2024


Přihlásit