Bambusový toaletní papír bez bambusu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.4.2024   

Některé značky bambusového toaletního papíru obsahují pouhá 3 % bambusových vláken, ukázal britský test.

Spotřebitelská organizace Which? testovala vzorky pěti hlavních značek bambusového toaletního papíru na britském trhu. Analýza proběhla v nezávislé laboratoři pomocí standardizovaného testu TAPPI T401, který rozděluje papír na jednotlivá vlákna za účelem kvantifikace a identifikace. Všechny testované produkty měly být vyrobeny pouze z bambusu, ale role Naked Sprout, Bazoo a Bumboo jej obsahovaly příliš málo, jen 3 %.Místo bambusu se skládaly především z rychle rostoucích tvrdých dřevin – většinou z eukalyptu, ale také z akátu. Akát je přitom spojován s ničivým odlesňováním, například v Indonésii. Vzorky od značek The Cheeky Panda a Who Gives a Crap (WGAC) obsahovaly pouze bambus.

V reakci na zjištění Which? výrobce Bumboo odpověděl, že identifikoval problém v dodavatelském řetězci a podnikl rychlá nápravná opatření. Výrobce Bazoo vyjádřil překvapení, jelikož prochází pravidelným auditem mezinárodní certifikace FSC, a slíbil problém vyšetřit a vyřešit. Výrobce Naked Sprout zpochybnil objektivitu a platnost zkušební metody TAPPI T401. Technická asociace celulózového a papírenského průmyslu TAPPI naopak uvedla, že nevidí žádné rozpory v použití testovací metody spotřebitelskou organizací a zdá se jí nečestné svalovat problém jedné značky na ověřený postup.

Hledáte-li udržitelný toaletní papír, recyklované výrobky jsou lepším řešením než produkty z bambusu. Celkový uhlíkový dopad konkrétního zboží však závisí na mnoha faktorech, například na použití obnovitelných zdrojů při výrobě nebo na způsobu dopravy.


Přihlásit