Tipy na správné vysávání

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.4.2024   

Vysavač je dobrý pomocník, zejména když při zacházení s ním dodržujete určitá pravidla. Nabízíme vám seznam pěti věcí, které by expert nikdy neudělal, a tři rady pro výkonnější luxování od britské organizace Which?

1. Nikdy nevysávejte skleněné střepy nebo jiné ostré předměty. Drobné úlomky se mohou usadit v hadici nebo motoru a vážně poškodit spotřebič. Vhodnější je použít lopatku a smeták. Kousky pečlivě zameťte a následně setřete navlhčenou papírovou utěrkou nebo hadříkem, který pak vyhodíte.

2. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu – je to nejlepší způsob, jak zachovat vysavač v perfektním stavu. Po každém čištění vyprázdněte nádobu na prach a přibližně jednou za měsíc vyčistěte filtry a nástavce. Filtry oklepejte nebo vykartáčujte přebytečný prach. Filtry a nástavce opláchněte tekoucí vodou a v případě potřeby použijte trochu mycího prostředku. Nechte je volně schnout nejméně 24 hodin, aby byly zcela suché. Jak vyjmutí, očištění a zpětné vložení provést, je popsáno v manuálu ke každému modelu. Zkontrolujte průchodnost hadice a tyčí – stačí je prosvítit baterkou. Koncový nástavec důkladně očistěte a odstraňte veškeré chlupy, vlasy či vlákna.

3. Nevysávejte chaoticky. Pomalu a systematicky ošetřete celou plochu místnosti, třeba i opakovaně.U koberců a koberečků začněte na jednom okraji a pomalu tlačte vysavač proti vláknům, abyste se dostali k nečistotám pod nimi. Pak tyč vysavače pomalu táhněte stejnou cestou zpět. Před vysáváním zkontrolujte nastavení přístroje. Některé vysavače mají pouze jednu možnost, ale mnoho modelů střední a vyšší třídy nabízí odlišný režim pro tvrdé podlahy a koberce.

4. Poškozený vysavač nevyhazujte. Řada obchodů vám za něj dá slevu na nákup nového. Nabídky jednotlivých značek a prodejců srovnejte a vyberte si tu nejvýhodnější. Pokud slevu získat nemůžete, odevzdejte spotřebič k recyklaci do sběrného dvora nebo v obchodě.

5. Nekupujte akumulátorový vysavač s integrovanou baterií, protože baterie časem slábne, a když ji nelze vyměnit, omezí to životnost celého přístroje. Její výměna je pak poměrně drahá. Před nákupem zkontrolujte, zda je baterie vyměnitelná.

 

K optimálnímu výkonu vysavače vedou tři jednoduchá opatření:

1. Využijte všechny technické možnosti vysavače. Většina modelů má několik nástavců nebo režimů práce, které lze měnit podle vysávaného povrchu. Když vyberete ten správný, dosáhnete nejlepších výsledků s co nejmenším úsilím.

2. Pracujte odshora dolů. Z výše umístěných povrchů při úklidu padá prach, proto začněte s vyvýšenými místy, jako jsou horní části dveří nebo police. Platí to také u schodů. Začněte nahoře a skončete dole.

3. U tyčových vysavačů se pečlivě starejte o baterii. Vyhněte se skladování na teplém místě, zejména na přímém slunci. Chladné prostředí je vždy vhodnější. Snažte se baterii při vysávání nevybít úplně. Časté a krátké dobíjení je nejúčinnějším způsobem, jak ji udržet v dobrém stavu.

Přihlásit