Každodenní konzumace těstovin neškodí zdraví ani figuře

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.4.2024   

Těstoviny jsou zdrojem komplexních sacharidů, které jsou pro organismus velmi důležité.  Lze konzumovat těstoviny každý den? Nabízíme vám odpověď belgické spotřebitelské organizace Test-Achats.

Do běžného jídelníčku se hodí zejména celozrnné těstoviny. Tvrzení, že nepatří do zdravé stravy nebo obsahují přespříliš kalorií, jsou mylná. Ve skutečnosti nabízejí mnoho výhod. Dodávají organismu komplexní sacharidy, tzv. pomalé cukry, které se v něm přeměňují na energii. Pomalé cukry udržují poměrně nízkou hladinu cukru v krvi, proto se po nich člověk cítí sytý delší dobu. U těstovin to platí především po konzumaci celozrnných variant uvařených na skus (al dente), protože škrobové řetězce se při kratší době vaření méně štěpí. Těstoviny jsou také zdrojem vitamínů skupiny B a minerálů, jako je hořčík nebo železo.

Podle doporučení belgických úřadů pro veřejné zdraví by měl člověk konzumovat nejméně 125 gramů celozrnných obilovin denně (hnědá rýže, quinoa nebo například oves v podobě celozrnných těstovin).
Těstoviny tedy dokonale zapadají do zdravého a vyváženého jídelníčku. Samy o sobě nemohou vyvolat přibírání na váze. Budete-li mít dostatek pohybu, jíst přiměřené porce (běžná porce pro dospělého je 100 gramů nevařených těstovin, ale může se lišit v závislosti na individuálních potřebách), kombinovat je se zeleninou a netučnými omáčkami, určitě z nich nepřiberete.

To samozřejmě neznamená, že je nutné jíst těstoviny každý den. Pro získání všech potřebných živin je totiž kromě vyvážené stravy nezbytné dostatečně obměňovat jídelníček produkty z každé kategorie potravinové pyramidy. Pomáhá to předcházet vážným zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění nebo některé typy rakoviny. Střídejte zdroje sacharidů ve stravě – obsahují je nejen celozrnné těstoviny, ale také kuskus, celozrnné pečivo, hnědá rýže, quinoa, oves nebo bulgur.

Přihlásit