Proteinové nápoje je nutné pečlivě vybírat

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.4.2024   

Nápoje se zvýšeným obsahem bílkovin se tváří nepostradatelně, ale někdy mohou spíše škodit a pro běžného spotřebitele jsou zcela zbytné. Rakouský test si posvítil na jejich chuť i složení.

Tým rakouské organizace VKI testoval 22 proteinových nápojů prodávaných v různých obchodech, od kamenných specializovaných prodejen přes supermarkety po e-shopy. Zaměřil se na nápoje pro amatérské sportovce nebo osoby, které chtějí zvýšit příjem bílkovin nebo shodit přebytečná kila. Prověřil nutriční vlastnosti a složení, ale otestoval rovněž chuť.

Osm produktů získalo dobré hodnocení, 14 průměrné. Dobrou známku za složení však obdržely pouze proteinový bio nápoj značky Almpower a ovesný proteinový nápoj značky Joya. Nejhorší v testu byl nápoj X-Treme Carbo Prot značky Inkospor, který měl také nejvyšší obsah cukru v testu a velmi vysoké množství kalorií. Jako jediný měl Nutriscore E, a proto by se neměl konzumovat často. Totéž však platilo pro High Protein Drink značky Milbona a Protein Dream značky Schärdinger, které měly druhé nejhorší Nutri-Score, stupeň D. Vyvážený poměr ceny a výkonu nabídly ovesný proteinový nápoj značky Joya, Plant Protein Drink (Alpro) a High Protein Drink (Crane).

Chuť byla hodnocena jako dobrá u 12 produktů. Nejpřesvědčivější byly nápoje značek Latella, Proteini a Gold's Gym. Tři nápoje (od Mucki, Statement a Unmilk) byly dle degustátorů tak nedobré, že za chuť obdržely nedostatečnou.

Proteinové nápoje nejsou nezbytné. Zvyšovat příjem bílkovin prostřednictvím speciálních potravin není nutné, protože běžné potraviny, například mléčné výrobky, obsahují dostatek proteinů i pro amatérské sportovce a lze je pořídit mnohem levněji. Nešvarem proteinových nápojů je vysoký obsah kalorií. V některých je mnoho cukru a tuku, proto nejsou vhodné pro redukci tělesné hmotnosti. Ani nápoje bez cukru nelze doporučit, jelikož umělá sladidla mohou působit projímavě.


Přihlásit