Vaříme z biopotravin: Nákyp z quinoy s tuňákem a špenátem

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2009

Quita je prastará kulturní a posvátná plodina jihoamerických indiánů. Jedná se o velmi hodnotnou potravinu. Podle různých výzkumů obsahuje 12 až 22 % bílkovin tak kvalitních, že je vhodná i pro malé děti. Snadno stravitelné bílkoviny ocení i vegetariáni a celiaci. Obsahuje hořčík, draslík, železo, vitamíny skupiny B a vitamín C. Z quinoy lze připravit slané i sladké pokrmy. Používají se celá zrna nebo mouka, ze které se vaří kaše a nákypy. Zrna jsou obalena hořkými saponiny, před tepelnou úpravou se musí buď spařit, nebo přes noc namočit do vody, která se poté slije.

SUROVINY PRO 2 OSOBY


150 g quinoy v biokvalitě
150 g čerstvých špenátových listů
konzerva tuňáka ve vlastní šťávě nebo v olivovém oleji
hrst nakrájeného čerstvého kopru
hrst sušených rajčat
černé olivy dle chuti, sůl

POSTUP


  • Nejdříve quinou zbavíme hořkosti. Přelijeme ji půl litrem horké vody, zamícháme a slijeme. Opakujeme ještě jednou a nakonec na sítu promyjeme studenou vodou. Dáme do hrnce s půl litrem horké vody a vaříme 15 až 20 minut, než se voda odpaří a quinoa změkne. Občas ji opatrně promícháme vidličkou, aby se nepřipekla ke dnu hrnce.
  • Sušená rajčata zalijeme v malé misce trochou vařící vody, aby změkla. Použijeme-li sušená rajčata naložená v oleji, tento krok vynecháme. Jemné koprové lístky nakrájíme nadrobno a černé olivy na poloviny.
  • Omyté a nakrájené čerstvé špenátové listy mírně osolíme a necháme v páře zavadnout. Jsou hotové během několika minut.
  • Změklá rajčata nakrájíme na proužky. Vodu nevyléváme.
  • Uvařenou horkou quinou smícháme v hrnci s nasekaným koprem, pokrájenými rajčaty a přilijeme vodu, ve které jsme je máčeli (pokud jsme použili v oleji naložená rajčata, přidáme pro zvýraznění chuti lžíci tohoto oleje). Vmícháme tuňáka (včetně šťávy či oleje), špenát a olivy. Podle chuti dosolíme.
  • Chuť pokrmu lze zvýraznit několika kapkami limetkové nebo citronové šťávy. Nákyp je možné jíst teplý i studený.

Přihlásit