Sdílení zdravotních údajů v EU je praktické, ale má své mouchy

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.4.2024   

European Health Data Space (EHDS) zlepší zdravotní péči v rámci unie, ale v oblasti práva spotřebitelů na soukromí není dokonalý.

Orgány EU schválily zřízení EHDS, tedy systému pro sdílení zdravotních informací, který má zdokonalit zdravotní péči v rámci unie. Systém umožní lékařům přístup ke zdravotním údajům pacienta z jiné členské země, který v případě zranění nebo nemoci není schopen potřebné informace poskytnout sám, protože je například v bezvědomí. Bude tak možné kdekoliv na území sedmadvacítky v nouzové situaci vzít ohled na pacientovu anamnézu, minulé diagnózy a dlouhodobou medikaci. Přístup k datům v anonymizovaném formátu budou mít rovněž vědci a orgány veřejného zdraví, aby mohli pracovat na vývoji lepších léčebných postupů.

Podle evropské spotřebitelské organizace BEUC, jejímž členem je také dTest, by však občané EU měli mít větší možnost rozhodnout se o rozsahu sdílení svých údajů a příjemcích informací, než jim EHDS nabízí. Spotřebitelé v loňském průzkumu (o kterém jsme informovali zde) vyjádřili obavy ze sdílení svých zdravotních údajů, což zákonodárci dostatečně nezohlednili. Nebude umožněno ani využívat nástroje kolektivního odškodnění, pokud některá společnost nezákonně získá přístup k citlivým informacím, což je hlavní překážkou pro získání náhrady za zneužití zdravotních údajů. To vše může podstatně snížit důvěru veřejnosti i jednotlivců v EHDS.


Přihlásit