Ve španělských domácnostech jsou aviváže hojně používaným prostředkem. Jejich změkčující vlastnosti už nejsou na prvním místě, výrobci sázejí více na lákavé intenzivní vůně. V nabídce jsou dokonce výrobky, které prádlo nezměkčí, pouze jej navoní. Spotřebitelská organizace OCU provedla průzkum zaměřený na uživatele aviváží. Na otázku, jaká jsou podle nich negativa tohoto typu prostředků, 47 % respondentů uvedla chemické znečištění životního prostředí.
Navzdory několika málo výhodám, jako je větší měkkost a snadné žehlení, mají aviváže řadu nevýhody. Obsahují vonné i konzervační látky, barviva a biologicky špatně rozložitelné látky, které se kumulují ve vodním prostředí nebo jsou toxické pro přírodu. Vysoký obsah konzervačních a vonných látek přináší riziko alergických reakcí. Nejsou vhodné pro některá vlákna – snižují savost ručníků nebo zvyšují špinivost. Zdražují běžné praní.
Tým OCU analyzoval 13 aviváží a 8 vonných přípravků na prádlo od předních značek (Asevi, Disiclin, Flor, Lenor, Mimosín, San a Vernel), privátních značek obchodů (Bosque Verde / Mercadona, Carrefour, Doussy/Lidlu, El Corte Inglés a Super Paco / DIA) a ekologických značek (Frosch a Botanical Origin). Chcete-li změkčit a provonět prádlo a co nejméně uškodit životnímu prostředí, nejlepší volbou jsou dle výsledků aviváže Frosch Cotton Flower a Botanical Origin Pomerančový květ a citrusové listy. Podle testu nelze doporučit žádný výrobek k pouhé aromatizaci prádla pro jeho nízký dopad na životní prostředí.
Pokyny k dávkováníbyly dle testu často přehnaně optimistické, doporučovaly velmi nízké dávkování a měly velké víčko, které ztěžovalo použití správného množství. Například aviváž značky Vernel měla 70ml uzávěr bez označené míry, ale dávka dle obalu měla být 18 ml. Perlový aromatizér prádla Lenor neuváděl dávku na přední straně obalu a dokonce vyzýval k plýtvání („Používejte plný uzávěr, abyste maximalizovali vůni!" nebo „Naplňte až 3 uzávěry pro explozi svěžesti!").