Jak vybrat arašídové máslo

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.3.2024

Arašídové máslo si v posledních letech získalo velkou oblibu. Je to lahodná a nutričně bohatá potravina, kterou lze využít na mnoho způsobů. Na trhu se ale nachází široká škála produktů, a proto není vždy snadné vybrat to nejlepší. Níže naleznete několik tipů, které vám s výběrem pomohou.

Ačkoliv arašídy svým vzhledem připomínají ořechy, botanicky jde o luštěninu. Pomazánky vyráběné z mletých pražených arašídů obsahují okolo 50 % tuku a 25 % bílkovin. Při nákupu arašídových pomazánek můžete narazit na dva složením zásadně odlišné výrobky. V první řadě může jít o arašídové máslo vyrobené pouze z arašídů. Druhou možnost nabízejí arašídové pomazánky, které navíc obsahují i přidaný cukr, sůl a další rostlinné tuky. Odlišné složení se projevuje nejen v chuti, ale také odlišnou nutriční hodnotou. Pomazánky ukrývají vyšší podíl cukru a také soli. Doporučujeme vybírat výrobky s co nejvyšším množstvím arašídů.

Při výběru můžete zohlednit také konzistenci. Typické arašídové máslo (smooth) má hladkou a krémovou konzistenci. Vedle něj však můžete v obchodech najít i crunchy variantu s kousky arašídů, která má hrubší strukturu a křupavý efekt. U 100% arašídového másla je běžné, že se olej na povrchu oddělí. To je přirozený proces a není důvodem k obavám. Máslo stačí před konzumací promíchat.

Samozřejmě záleží i na chuti. Kvalitní arašídová pomazánka by měla mít výraznou lahodnou chuť arašídů. Neměla by být mdlá a v chuti by se neměly objevit nepříjemné příchuti, zejména žluklá a hořká. Kromě základních variant se na trhu nabízejí i speciálně ochucené výrobky, například s kakaem, karamelem nebo skořicí.

Neotevřené balení arašídových pomazánek skladujte v chladném a tmavém místě mimo dosah slunečního záření. Načaté sklenice je vhodné uchovávat v lednici. Pokud během skladování došlo k přirozenému oddělení arašídového tuku, pomazánku před konzumací promíchejte.

Databáze testovaných výrobků

Arašídové pomazánky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Přihlásit