Účelem zákona o digitálních trzích (Digital Market Act – DMA) je zajistit rovné podmínky pro všechny internetové společnosti bez rozdílu, připomněla slovenská Spoločnosť ochrany spotrebiteľov. Jsou v něm stanovena jasná pravidla pro velké platformy, která mají bránit neférovým obchodním praktikám. Spotřebitelům zajišťuje více možností při využívání aplikací a online služeb, lepší výsledky při vyhledávání a nakupování a větší kontrolu nad osobními údaji.
Lhůta k splnění požadavků DMA uplynula 7. března 2024. Byla termínem pro úpravu podmínek a jednání technologických společností, uvedených v legislativním textu jako gatekeepers (vrátní) – Alphabet (Google), Amazon, Apple, ByteDance (TikTok), Meta (Whatsapp, Facebook, Instagram) a Microsoft. Aby však nová nastavení fungovala, musí uživatelé aktualizovat svá elektronická zařízení a jednotlivé aplikace, ať už jde o telefony, tablety nebo notebooky a další druhy počítačů, upozornila španělská organizace OCU.
Gatekeepers při vyhledávání nebo na internetových tržištích nesmí upřednostňovat své vlastní produkty nebo služby, což umožňuje snazší přístup uživatele k nejlepším nabídkám. Spotřebitelé mají lepší kontrolu nad svými údaji, protože mohou zakázat online tržišti nebo sociální síti profilování pro účely personalizované reklamy. Zákon stanoví právo využít přihlášení pouze do jedné online služby, aniž by to automaticky zařadilo uživatele ke klientům další služby téže společnosti. Zákazníci musí být informováni o slevách a různých typech předplatného přímo v aplikacích a do svých zařízení mají právo instalovat obchody s aplikacemi třetích stran, nikoliv pouze ty, které v nich jsou již při koupi přístroje. Platí to rovněž pro internetové vyhledávače a prohlížeče. Rozšiřuje se výběr platebních systémů. WhatsApp se propojuje s jinými chatovacími službami, které se pro takovou spolupráci rozhodnou. Spotřebitelé mají nově právo jednoduše ukončit užívání služeb gatekeepers, aniž by byli manipulativně odrazováni, a odstranit předinstalované aplikace ve svých zařízeních.