Vaříme z biopotravin: Houbové rizoto z červené rýže

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2009

Červená rýže je jednou z mnoha odrůd této prastaré obiloviny. Jde o rýži neloupanou, která nebyla po sklizni zbavena slupky a broušením a leštěním připravena o povrchovou vrstvu a klíček. Obsahuje tak mnohem více vlákniny a vitamínů než bílá rýže. Vaří se déle, přibližně 40 minut, a celkově je tvrdší. Má lehce ořechovou chuť. V obchodech je běžně k dostání rýže pěstovaná ve Francii, v internetových obchodech lze koupit i asijskou červenou rýži.

SUROVINY PRO 4 OSOBY


250 g červené rýže v biokvalitě
50 g sušených hub
250 g kuřecího masa
300 g řapíkatého celeru
2 dcl bílého vína
0,5 l vývaru (dle vlastní chuti – kuřecí, zeleninový, bujón z kostky)
1 sladká smetana, 50 g másla
3 stroužky česneku, tymián, pažitka, sůl

POSTUP


  • Rýži několikrát propláchněte vodou a poté ji, než si připravíte další suroviny, nechte ve studené vodě máčet.
  • Sušené houby zalijte 200 ml horké vody. Kuřecí maso nakrájejte na drobné kostičky. Řapíkatý celer na proužky; má-li mladé listy, můžete použít k vaření i je, část odložte na ozdobení. Oloupejte tři stroužky česneku.
  • Ve velké a dostatečně hluboké pánvi rozpusťte máslo. Přidejte prolisované stroužky česneku a přibližně minutu opékejte. Poté vložte kuřecí maso a smažte, dokud nezbělá. Mezitím sceďte rýži.
  • Dejte rýži na pánev, promíchejte s masem a česnekem a asi dvě minuty smažte.
  • Přilijte víno a za občasného promíchání ho nechte vsáknout do rýže. Přidejte namočené houby i s vodou a opět ji nechte vsáknout do rýže.
  • Když se vsákne všechna voda z hub, přilijte sběračku vývaru. Nechte ho vsáknout do rýže.
  • Poté, co postupně vyvaříte tři sběračky vývaru, přilijte jeho zbytek na pánev, přidejte tymián a promíchejte. Povrch pokrmu posypte nakrájeným řapíkatým celerem a nechte pod pokličkou na mírném ohni dusit tak dlouho, dokud se všechna tekutina nevsákne.
  • Nakonec vmíchejte kelímek sladké smetany a na mírném ohni ji opět nechte vsáknout. Pokrm osolte.
  • Houbové rizoto servírujte na salátových listech, posypte najemno nakrájenou pažitkou a ozdobte lístky řapíkatého celeru.


Přihlásit