Zubní nitě mohou obsahovat věčné chemikálie

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.3.2024   

Věčné chemikálie neboli PFAS byly přítomny ve dvou zubních nitích testovaných německou neziskovou organizací pro životní prostředí a ochranu přírody BUND.

PFAS je zkratka pro skupinu zhruba 5000 perfluorovaných a polyfluorovaných látek s voděodolnými a nepřilnavými vlastnostmi. Některé jsou zcela obtížně nebo zcela nerozložitelné v přírodních podmínkách, proto jsou nazývány věčnými chemikáliemi. Hromadí se v životním prostředí, dostávají se do lidského organismu a mohou škodit zdraví, připomněla spotřebitelská organizace Stiftung Warentest a doporučila při nákupu kosmetických produktů vyhledávat zboží s označením „bez PFAS“, „bez PFC“ nebo „bez fluorocarbonu“.

Zubní nit má mezi zuby hladce proklouzávat a nesmí se snadno trhat, proto někteří výrobci používají právě PFAS. Tým BUND prověřil sedm výrobků na obsah 61 látek ze skupiny PFAS a informoval se na jejich složení u výrobců. Všechny vzorky byly na trhu nabízeny jako voskované či kluzké, což ovšem neznamená automaticky přítomnost nebo nepřítomnost problematických složek.

Dobrou zprávou je, že podle laboratorních výsledků a vyjádření výrobců 5 testovaných produktů neobsahovaly kritické látky. Byly to voskovaná dentální nit s aminfluoridem Elmex, voskovaná zubí nit Superclean značky Happybrush,  voskovaná nit Essential Floss od Oral-B, zubní voskovaná nit Rewe Today Dent a voskovaná zubní ni Prokudent řetězce Rossmann.

Ve dvou testovaných výrobcích se však vyskytoval polymer  polytetrafluorethylen (PTFE). Šlo o extra kluzkou dentální nit Dontodent řetězce DM a extra kluzkou zubní nit Diadent řetězce drogerií Budni. V niti Diadent byly odhaleny rovněž zbytky škodlivé kyseliny perfluoroktanové (PFOA), jejíž požívání je od července 2020 v Evropské unii z bezpečnostních důvodů zakázané.

Přihlásit