Za dekádu výrazně narostlo množství ovoce a zeleniny se škodlivými PFAS

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.3.2024   

Za deset let se v Evropě ztrojnásobil počet ovoce a zeleniny, které obsahují alespoň jedno reziduum PFAS. V čele jsou jahody, broskve a meruňky.

Jsou všude nebo téměř všude. Jedná se o PFAS, per- a polyfluorované organické sloučeniny. Jsou známé tako jako věčné chemikálie a řadí se mezi endokrinní disruptory. Nalezeny byly také v peřinách, pracovních oděvech nebo nepřilnavých pánvích. A seznam se prodlužuje. V letech 2011 až 2021 nalezlo několik nevládních organizací, včetně Générations futures a Pesticide Action Network (PAN Europe) 31 těchto látek v ovoci a zelenině konzumovaných v Evropské unii (EU). Studie se týká pouze konvenčně pěstovaných produktů, nikoli bio.
 
Za deset let se podíl ovoce a zeleniny obsahující alespoň jedno reziduum PFAS pro zemědělské použití téměř ztrojnásobil, a to o 220 % u ovoce a o 274 % u zeleniny. Zpráva poukazuje na to, že v roce 2021 byly nejvíce kontaminovaným ovocem pěstovaným v EU jahody (37 %), broskve (35 %) a meruňky (31 %). Poznamenala, že je běžné, že jen v jednom z těchto druhů ovoce je zjištěn koktejl tří až čtyř různých PFAS. Zelenina byla kontaminována v menší míře - 12 % ve srovnání s 20 % u ovoce. Nejvíce kontaminované byly čekanka (42 %), okurky (30 %) a papriky (27 %).

Přihlásit