Vaříme z biopotravin: Pohankové palačinky s dušeným pórkem a špenátem

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2009

Pohanka připutovala do evropských zemí z východního Ruska a Mongolska mezi 10. a 12. stoletím. Dlouho patřila mezi hlavní potraviny. Přestože ji používáme jako obilovinu, jde o rostlinu z čeledi rdesnovitých. Pohanka působí blahodárně na zdraví. Obsahuje nejvíce rutinu ze všech dostupných potravin; rutin má vliv na pružnost a pevnost cév. Řada výzkumů potvrdila i její pozitivní účinky na oběhovou soustavu. Pohanka pomáhá snižovat hladinu „zlého“ cholesterolu. Obsahuje velké množství zinku, díky kterému posiluje imunitu zejména v zimním období. Pohanka by měla být typickým zimním prvkem našeho jídelníčku. Jde o jídlo, které zahřívá organismus a je zásadotvorné (na rozdíl od většiny obilovin).

SUROVINY PRO 4 OSOBY


250 g pohankové mouky v biokvalitě
450 až 500 ml mléka
1 vejce
olivový olej, máslo
1 větší pórek
250 g čerstvých špenátových listů
tymián, majoránka, česnek, sůl


POSTUP


  • Pohankovou mouku rozšlehejte v mléce s vejcem na řidší těsto. Osolte a nechte odstát.
  • Pečlivě opláchnutý pórek podélně rozkrojte a nakrájejte na proužky asi půl centimetru silné. Rozpusťte máslo, vložte pórek, osolte, okořeňte tymiánem a duste doměkka. Případně občas podlijte trochou vody.
  • V dalším hrnci rozpusťte máslo a přibližně minutu na něm opékejte prolisovaný česnek. Potom přidejte vyprané špenátové listy. Osolte a okořeňte majoránkou. Za stálého míchání nechte na plotně asi tři minuty, než špenát povolí. Stáhněte z plotny a nechte dojít pod pokličkou.
  • Na rozpálené pánvi na troše olivového oleje opékejte z obou stran palačinky tak dlouho, než se na každé straně utvoří světle hnědé puchýřky.
  • Palačinky naplňte pórkovou nebo špenátovou náplní. Z uvedeného množství se nají čtyři lidé, protože pohankové palačinky jsou velmi syté.

Přihlásit