Test napařovacích žehliček a parních generátorů 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2024

Žehlení umí být pěkně nepříjemnou a zdlouhavou domácí prací. Základem úspěchu je spolehlivý a efektivní pomocník, který srovná haldy pomačkaného prádla do latě. Najít toho nejlepšího vám pomůžou výsledky testu. Své síly tentokrát změřilo 16 žehliček a 11 parních generátorů. Kvalita žehlení stále není dokonalá a několik přístrojů selhalo ve zkoušce odolnosti vůči vodnímu kameni.

Žehličky v testu

Více než 100 dalších dříve testovaných žehliček a generátorů najdete v naší databázi.

Většina lidí nepovažuje žehlení za zrovna oblíbenou domácí práci (čest výjimkám) a část jej s klidem povětšinou vynechává. Některé svršky a příležitosti však žehlení zkrátka vyžadují. Jakkoliv se nám to může zdát povrchní, na známém rčení „šaty dělají člověka“ něco pravdy je a v pomačkané košili se dobrý dojem vytváří špatně.

Zatímco v minulosti se žehlilo především s pomocí vysoké teploty a tlaku, dnes hraje klíčovou roli pára. Díky ní je látka měkčí, poddajnější a snáz se žehlí. Nabídka napařovacích žehliček i parních generátorů na trhu je obrovská a neustále se objevují nové modely s „revolučními“ funkcemi a různorodým designem. Ať už ale žehlička vypadá jakkoliv, měla by odvést kvalitní práci, snadno se ovládat a mít dlouhou životnost. Jejím hlavním nepřítelem je vodní kámen, který může ucpat parní cesty a otvory. To vede ke snižování výkonnosti, protékání a mnohdy nakonec i k brzkému odchodu do věčných lovišť.

V dTestu se snažíme s tempem výrobců držet krok a testy těchto domácích pomocníků pro vás připravujeme pravidelně, abyste mohli vybírat na základě čerstvých dat a nezávislého hodnocení. V naší webové databázi aktuálně najdete více než 140 otestovaných žehliček a generátorů.

Co také testujeme

Spotřebičům i prostředkům pro péči o prádlo se dTest věnuje pravidelně. Otestovali jsme pro vás:

Žehlicí maraton

Pokud dumáte nad tím, v čem se liší žehličky a parní generátory a který přístroj by pro vás byl vhodnější, můžete si přečíst našeho nákupního průvodce. Pravda je, že parní generátory jsou dražší a celkově robustnější. Zatímco napařovací žehličku koupíte za pár set až jeden či dva tisíce korun, ceny generátorů obvykle začínají na částce okolo dvou nebo tří tisíc a šplhají se i mnohonásobně výš. Parní generátory jsou však zpravidla výkonnější a produkují více páry.

Posoudit kvalitu testovaných přístrojů nám jako obvykle pomohla specializovaná laboratoř. Odborníci prověřovali, jak dobře jednotlivé modely žehlí, kolik vydávají páry, zda odolají poškrábání a jestli se snadno obsluhují. Největší podíl na celkové známce však měla zkouška odolnosti vůči zanesení, což je náročný zátěžový test, který trvá 252 hodin.


napařovací žehličky (porovnat)

parní generátory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Žehličky a parní generátory (141 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Přihlásit