Jak testujeme mobilní telefony

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • displej: 15 %
  • výkon: 10 %
  • baterie: 15 %
  • obsluha: 5 %
  • fotoaparát a kamera: 25 %
  • zvuk: 10 %
  • kvalita hovorů: 3 %
  • odolnost: 10 %
  • vybavenost: 5 %
  • zabezpečení: 2 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Poznámka

V roce 2022 došlo k mírné revizi testovacího programu. Výsledky modelů publikované dříve jsme přepočítali dle upravených hodnoticích kritérií. Jejich hodnocení se tak může od původní publikace v některých ohledech trochu lišit – většinou však jde o zanedbatelné rozdíly maximálně v jednotkách procentních bodů.

V roce 2024 jsme z provozních důvodů u některých modelů neměřili hrubý výpočetní výkon. Ostatní zkoušky výkonu proběhly v souladu s testovacím programem.

Displej

Na hodnocení za celkovou kvalitu displeje se podílí kvalita obrazu (jas, kontrast, čitelnost za různého osvětlení, pozorovací úhly, celkový dojem), rozlišení, obrazová frekvence a také rychlost odezvy displeje. V rámci zkoušek čitelnosti hodnotíme i přítomnost různých rušivých prvků na displeji (např. výřezů nebo „průstřelů“ pro přední kamery).

Hodnocení udělujeme také za podporu standardů HDR deklarovanou výrobcem i širšího barevného gamutu.

Výkon

Hodnocen je především výkon procesoru a internetového prohlížeče (termálními kamerami sledujeme i zahřívání zařízení), operační paměť a také velikost využitelné vnitřní paměti (úložného prostoru).

Baterie

Plně nabité zařízení vybíjíme podle pevně daného rozvrhu a měříme celkovou výdrž s maximálním jasem displeje i s jasem 300 nitů. Předepsané úkony v laboratoři automaticky provádí robotická ruka.

Pozornost věnujeme také rychlosti a možnostem nabíjení i hodnocení možností baterie.

Obsluha

Hodnocení snadnosti navigace v menu, obsluhy internetového prohlížeče, fotoaparátu, kamery a zamykání. Sledována je také práce s biometrickým zamykáním nebo always-on displej.

Fotoaparát a kamera

Sledujeme kvalitu produkovaných snímků (ostrost, kontrast, barevnou reprodukci). Testujeme za denního a nízkého osvětlení. Hodnoceno je rovněž zpoždění závěrky (doba uplynulá mezi stisknutím spouště a pořízením snímku) a prodleva mezi dvěma následujícími snímky, obsluha či možnosti fotoaparátu.

Hodnotíme také kvalitu videa pořízeného za denního světla, kvalitu zvukového záznamu a možnosti videokamery.

Zvuk

Kvalitu zvuku posuzujeme při poslechu audio ukázek z integrovaných reproduktorů. Hodnocena byla rovněž přítomnost stereo reproduktorů, sluchátkového konektoru a hlasitost.

Kvalita hovoru

Posuzujeme kvalitu zvuku při hovoru (tj. kvalitu mikrofonu a reproduktoru telefonu). V okolí je při testu zachován běžný ambientní ruch. Žádoucí samozřejmě je, aby telefon přenesl co nejvíce z hlasu uživatele a co nejméně z okolního ruchu.

Odolnost

Odolnost vůči zmoknutí zkoušíme ve speciálním sprchovacím zařízení (vystavení dešti po dobu 5 minut); vodotěsné telefony jsou navíc ponořeny do válce s vodou. Odolnost vůči pádu testujeme ve speciálním otočném bubnu (vystavení 100 pádům z výšky 80 cm). Pozornost věnujeme také odolnosti vůči poškrábání.

Vybavenost

Hodnotíme podporu služeb pro určování polohy i jiných bezdrátových technologií. Podíl na hodnocení má také přítomnost slotu pro paměťové karty, podpora NFC či eSIM.

Zabezpečení

Hodnoceny jsou periodicita bezpečnostních aktualizací softwaru, možnosti při likvidaci nebo prodeji zařízení a práce s uživatelskými účty.

Text „Jak testujeme“ zobrazuje nejnovější testovací program. „Jak testujeme“ pro výrobky testované podle starších testovacích programů naleznete u příslušného článku s testem.

Přihlásit