Test arašídových pomazánek 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2024

Arašídové pomazánky si získávají oblibu zejména mezi vegany a sportovci. Mohou nahradit máslo, navíc nabízejí slušnou dávku bílkovin. Během testování jsme se dozvěděli i několik dalších zajímavostí. To, že arašídy nejsou ořechy, ale luštěnina, je známá věc. Ovšem překvapilo nás, že se různé druhy liší svým složením, což se zásadně projevuje i v kvalitě pomazánky. Etikety nám však s výběrem té lepší va­rian­ty nepomohou.

Co také testujeme

Potravin zajímavých po sportovce jsme již testovali víc.

Arašídové pomazánky, kterým spotřebitelé neřeknou jinak než arašídové máslo, si v posledních letech získaly oblibu mezi sportovci i zastánci zdravého životního stylu. Ať už hledáte ideální pomazánku na toast, základ pro smoothie, nebo prostě jen chcete něco málo na lžíci pro rychlou energii, s výběrem vám pomůže náš test.

Máslo to není

Ačkoliv se v angličtině běžně mluví o arašídovém másle, na českých etiketách by se toto sousloví používat nemělo. Slovo máslo je totiž v Evropské unii vyhrazeno pouze pro mléčný výrobek s 80 % až 90 % mléčného tuku, což arašídová pomazánka samozřejmě není.

Přesto jsme se rozhodli označení arašídové máslo používat. Pomáhá nám totiž odlišit arašídová másla vyráběná pouze z arašídů od jim podobných arašídových pomazánek, které navíc obsahují i přidaný cukr, sůl a další rostlinné tuky. Na českém trhu najdeme oba výrobky vedle sebe. Do nezávislého testu jsme zařadili širokou škálu arašídových másel a arašídových pomazánek dostupných na českém trhu. Oba druhy výrobků se kromě složení liší i cenami. Másla se dají nakoupit mezi 21,20 až 48,20 Kč/100 g, pomazánky vycházejí levněji. Obchody je cení od 15,60 do 16 Kč/100 g. Zajímalo nás vše – od chuti a konzistence přes nutriční hodnoty až po přítomnost nežádoucích látek. Výsledky? Překvapivě rozmanité.

Není arašíd jako arašíd

Naším průzkumem jsme odhalili, že arašídová másla se liší nejen v chuti a textuře, ale zásadně i v kvalitě vzhledem k použitým typům arašídů. Zjistili jsme, že existují speciálně vyšlechtěné druhy arašídů s modifikovaným složením oleje, což má významný dopad na kvalitu a chuť finálního produktu. Máslo vyrobené ze speciálně vyšlechtěných arašídů s vyšším obsahem stabilních mononenasycených mastných kyselin vykazuje nižší sklon ke žluknutí. Naopak, výrobky z běžných arašídů často vykazovaly výraznější známky chemického rozkladu tuku, což vedlo k horšímu hodnocení v našem testu. Rozdíly ve složení se projevují také žluklou příchutí. Bohužel se ukázalo, že etikety o použitém druhu arašídů mlčí a bez chemické analýzy je nelze odhalit.

Liší se chutí i výživou

V testu jsme se kromě 100% arašídových másel podívali i na pomazánky s přidaným cukrem, solí a dalšími rostlinnými tuky. Hlavní rozdíl mezi nimi vynikl při kontrole výživových hodnot. Slušnou porci bílkovin nabízejí oba druhy výrobků, ovšem výhodou arašídových másel je nižší obsah cukru a především soli. Odlišné složení se projevilo i v chuti výrobků.

Laboratoř samozřejmě nezapomněla ani na nežádoucí látky. Největším rizikem arašídů jsou aflatoxiny, karcinogenní mykotoxiny produkované plísněmi Aspergillus v teplém a vlhkém podnebí, což jsou přesně podmínky v zemích, kde se arašídy pěstují. Dobrá zpráva je, že jsme v tomto ohledu nezjistili žádné závažné problémy.


arašídová másla (porovnat)

arašídové pomazánky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Arašídové pomazánky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Přihlásit