Jak testujeme AV receivery

V testu (zdroj Stiftung Warentest): 12 AV receiverů, z toho 6 pětikanálových a 6 sedmikanálových.
Cena: v e-shopech v březnu 2010
 

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Zesilovač 30 %, tuner 10 %, video 15 %, obsluha 15 %, vztah k životnímu prostředí 10 %, vybavení 10 %.
 • Snížení hodnocení
  V případě, že odolnost proti přemodulování výstupu byla hodnocena »dostatečně« nebo »nedostatečně«, mohlo být hodnocení zesilovače lepší jen o jednu známku. V případě »dostatečného« zesilovače nemohlo být celkové zhodnocení kvality lepší.
 • Zesilovač
  Poslechový test byl proveden ve smyslu ustanovení IEC 60268-13 dvěma odborníky a jedním proškoleným uživatelem za použití vysoce kvalitní soupravy prostorových reproduktorů. Režim prostorového zvuku byl zkoušen na třech filmech, dvou hudebních DVD a na jednom filmu z disku blu-ray.
  V provozu stereo následoval poslech tří hudebních skladeb (hudba klasická, pop/rock a vokální). Výchozí výkon stereo/prostorový zvuk: měření při 1 kHz s 4 a 8 Ohm a 0,7% faktoru rezonance. Napájení obou (stereo) či všech kanálů (prostorový zvuk) současně. Odolnost proti přemodulování: test ve smyslu ustanovení normy DIN EN 60268-3. Nezatíženost pozadí šumem: hodnocení rušivých šumů a brumu. Šum: hodnocení a měření intervalu šumu u stereo a prostorového zvuku. Odolnost proti přetížení v koncovém stupni: mimo jiné zkrat v délce jedné minuty u každého koncového stupně.
 • Tuner
  VKV (FM) provoz: měření citlivosti příjmu, faktor rezonance při provozu mono a stereo, interval šumu signálu, redukce pilotního tónu či pomocné nosné vlny a mix produktů. Zkouška chování v kabelových instalacích. Hodnocení příjmu SV (AM).
 • Video
  Analogový signál: měření frekvenčního přenosu, šumu, jasu a chromatičnosti, křížová modulace mezi oblastmi video a audio. Digitální signál: mimo jiné vizuální zkoušky kvality obrazu přes HDMI rozhraní. Upscaling: vizuální zkouška převodu analogového módu (YUV) do různých módů HDMI. 
 • Obsluha
  Dva odborníci a jeden poučený laik hodnotili návod k použití, instalaci a připojení reproduktorů a jiných přístrojů, dále uvedení receiveru do provozu a rovněž programování tuneru. Dále bylo hodnoceno ovládání na přístroji a dálkové ovládání.
 • Vztah k životnímu prostředí
  Hodnocení průměrné spotřeby elektrické energie, zpracování přístrojů, zahřívání míst dostupných rukou.
 • Vybavení
  Hodnocení rozsahu funkcí, možností připojení a vlastností přístrojů.
  Test elektrické bezpečnosti přístrojů, realizovaný ve smyslu ustanovení normy DIN EN 60065, neprokázal žádné závady.

Přihlásit