Proč zdražila čokoláda

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.3.2024   

Za poslední dva roky cena čokoládových tabulek výrazně narostla, například na belgickém trhu stoupla o 19 %. Důvody se zabývala spotřebitelská organizace Test-Achats, nabízíme vám její vysvětlení.

V důsledku řady faktorů, jako je poptávka, nabídka, povětrnostní podmínky nebo problémy se sklizní, může docházet k cenovým výkyvům u hlavních složek hořké čokolády, jako je například kakao. Platí to zejména pro produkci kakaa z Ghany a Pobřeží slonoviny, které byly v poslední době zasaženy silnými dešti a nemocemi vedoucími k hnilobě plodin. Kakao letos dosáhlo zatím nejvyšší ceny, 5 500 dolarů za tunu, což je dvojnásobek oproti roku 2023. Rostou také ceny cukru. Ačkoliv se v únoru ustálily na úrovni o 16 % vyšší než loni ve stejnou dobu, ještě v lednu šlo o 40% navýšení. Rostoucí náklady na dopravu, balení, práci a energii přispěly k nejvyšším cenám kakaa za posledních deset let.  

Kvalitní čokoláda se vyrábí ze 100% kakaového másla a neobsahuje rostlinné tuky. Zákony EU povolují 5% podíl jiných rostlinných tuků v čokoládách, jejich přítomnost však musí být jasně uvedena na etiketě. Proto je při nákupu čokolády důležité prověřit seznam ingrediencí povinně uváděný na obalech. Pomáhají také výsledky spotřebitelských testů, které ve spolupráci s laboratořemi a odborníky hodnotí vlastnosti a spotřebitelskou kvalitu jednotlivých výrobků a srovnávají jejich cenu.

Přihlásit