Nežádoucí účinky ibuprofenu možná povedou k zákazům reklamy

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.3.2024   

Francie zakázala reklamu na léčiva s obsahem 400 mg ibuprofenu kvůli množícím se případům nežádoucích účinků. Spotřebitelská organizace OCU vyzvala španělskou lékovou agenturu AEMPS k prozkoumání situace také ve Španělsku.

Ibuprofen v síle 400 mg je zcela běžný volně prodejný lék proti zánětům a bolestem. Francouzská Národní agentura pro bezpečnost léčiv a zdravotnických produktů (ANSM) přesto zvažuje jeho zařazení na seznam léčiv dostupných pouze na předpis.

Většina léčiv může mít vedlejší účinky. V případě ibuprofenu jde například o krvácení, gastrointestinální vředy nebo perforaci, poškození ledvin nebo jater, riziko kardiovaskulární příhody (srdeční infarkt nebo mrtvice). Riziko roste se zvyšováním dávky. Užívání ibuprofenu v dávkách 2 400 mg/den a větších, což je 6 tablet po 400 mg, je kontraindikováno u pacientů se závažnými kardiovaskulárními chorobami. Lékové agentury dlouhodobě doporučují, aby se u ibuprofenu a ostatních nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID) užívala nejnižší účinná dávka a po co nejkratší dobu.

Podle ASNM se závažné nežádoucí účinky způsobené ibuprofenem „zvýšily souběžně s počtem reklam na přípravky s obsahem 400 mg ibuprofenu zaměřených na širokou veřejnost“. Agentura Francouzům připomněla, že bezpečné užívání ibuprofenu zahrnuje zahájení léčby nejnižší možnou dávkou (200 mg). Španělská agentura pro léčiva a zdravotnické produkty (AEMPS) uvádí, že bezpečné užívání ibuprofenu znamená „nejnižší dávku, která umožní kontrolovat příznaky, a po co nejkratší čas“. Zatím není veřejně známo, zda ve Španělsku rovněž došlo k nárůstu nežádoucích účinků spojených s užíváním nesteroidních antirevmatik zahrnutých do reklam.

Přihlásit