Na kvalitu koupených mražených jahod není spoleh

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.3.2024   

Kvalita mražených jahod je většinou nízká, ukázal dánský test. Je proto dobré před použitím plody zkontrolovat, přebrat a dokonce je převařit.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zjišťovala, zda mražené jahody obsahují norovirus, zbytky pesticidů, plísně nebo kvasinky. Dva specialisté ve slepém testu posuzovali rovněž senzorické vlastnosti plodů po rozmražení – chuť, texturu, vzhled a vůni. Šlo o vzorky od značek Coop, Gestus, Lidl, Salling, ØGO, Änglamark, Freshona, Rema 1000 a Grøn Balance, včetně bio výrobků.

Některé testované produkty v testu zcela propadly. Zhruba polovina plodů měla jak špatný vzhled, tak nevyhovující chuť. To může znamenat, že k mražení se nepoužívají vždy nejlepší jahody. Celkově se však kvalita zkoumaného ovoce velmi lišila – některé bylo čerstvé a chutné, jiné naopak rozmačkané, přezrálé a nedobré, někdy dokonce s viditelnou hnilobou. Tři testované výrobky obsahovaly rezidua pesticidů, i když v podlimitním množství. V jednom balení byly odhaleny stopy šesti pesticidů, v dalším čtyř a jeden produkt obsahoval diethyltoluamid (DEET), který se používá v repelentech proti komárům a mohl se na jahody dostat od sběrače, jenž repelent použil při sběru. Podle dánské veterinární a potravinové správy se mají koupené mražené plody před použitím vařit nejméně minutu, aby se spotřebitel vyhnul virovým infekcím typu hepatitidy nebo norovirových onemocnění.

Cenové rozdíly mezi nejdražšími a nejlevnějšími vzorky v testu byly velké, ale neexistovalo spojení mezi kvalitou a cenou. Ani uváděná bio kvalita poloviny výrobků neměla vliv na jejich kvalitu, a tudíž ani na hodnocení.

Přihlásit