Obchod Temu skrývá řadu nástrah

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.3.2024   

Čínské internetové tržiště Temu má poutavý slogan „Nakupujte jako miliardář“. Při objednávkách je ale na místě zvýšená opatrnost, protože prostředí Temu je plné rizik, uvedla německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Temu nabízí nejrůznější zboží – módu, elektroniku, kuchyňské spotřebiče, hračky, ale třeba i zvláštnosti, jako jsou nafukovací vana nebo škrabka na meloun. Nakupovat lze prostřednictvím internetového prohlížeče nebo mobilní aplikace. Každá položka se zdá být v přinejmenším poloviční slevě a tržiště oplývá pozitivními recenzemi. Některé smartphony stojí méně než 40 eur, bezdrátová sluchátka do uší jsou k dispozici do 6 eur. Doprava u zakázek od 15 eur je zdarma. Dodací lhůty mají být 6–12 pracovních dnů, a když se zboží zdrží, nabízí Temu odškodnění 5 eur. Vše je natolik lákavé, že podle jednoho průzkumu nakoupilo za posledních šest měsíců na této platformě 26 % Němců. Předpokládá se, že do Německa může být denně doručováno 200 000 balíků Temu. V zemi je již Temu mezi nejúspěšnějšími internetovými tržišti a řadí se na čtvrté místo po Amazonu, Ebay a Otto.

Jak uvedla německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest, spotřebitelská poradenská centra registrují četné stížnosti od zákazníků, kteří neobdrželi objednané zboží, kritizují kvalitu, postrádají návody k použití nebo je dostali v nesrozumitelné podobě a stěžují si na těžko dostupný zákaznický servis. Na elektronice často chybí bezpečnostní značka CE. Zboží přesahující hodnotu 5,26 eur, může vyžadovat dodatečné poplatky při dovozu do EU.

Levné zboží zakoupené od Temu může být dokonce nebezpečné. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo na něm zakoupila 15 produktů. Žádný nebyl dokonalý, včetně plyšového medvídka s malými částmi, které lze spolknout, nebo helmy na elektrickou koloběžku s vadným podbradním páskem a příliš tenkou vycpávkou. Testeři z britského spotřebitelského časopisu Which varovali před ohřívači vzduchu s ventilátorem, které byly špatně smontované, části pod napětím nebyly dobře izolované a další komponenty nesplňovaly bezpečnostní normy. U všech bylo riziko vznícení, úrazu elektrickým proudem nebo požáru.

Temu je pouze zprostředkovatel, umožňuje prodejcům nabízet jejich zboží. Výrobky obvykle pocházejí přímo od výrobců, což umožňuje prodej za nízké ceny. Kvalita je však sporná a doprava přes půl světa spolu s případným vrácením je velkou zátěží pro životní prostředí.

Důležitým varováním pro spotřebitele je rovněž skutečnost, že podle obchodních podmínek společnost Temu nenese žádnou odpovědnost za kvalitu produktů nebo přesnost jejich popisu na platformě.

Přihlásit