Jak vybrat quinou

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.2.2024

Quinoa je výživově velmi zajímavá potravina. Přestože se pěstuje již několik tisíc let, mimo Jižní Ameriku si oblibu získala až v posledních 50 letech. Jde o bezlepkovou pseudoobilninu bohatou na bílkoviny, vlákninu, minerální látky a vitamíny. Quinoa se dá připravit na mnoho způsobů a je vhodná do mnoha pokrmů, od salátů a polévek až po hlavní jídla.

Existuje několik různých odrůd quinoy, lišících se barvou. Základní volbou je bílá quinoa. Tato odrůda má jemnou, ořechovou chuť a lze ji použít pro většinu receptů. Můžete také narazit na červenou nebo černou quinou, které mají odlišné chutě.

Při nákupu quinoy si dobřeprohlédněte obal,zejména se ujistěte, že není poškozený. Většinou je možné vizuálně zkontrolovat i obsah uvnitř. Zejména se zaměřte na případný výskyt cizích příměsí nebo stop po škůdcích.

Zohlednit můžete i zemi původu quinoy. Nejběžnějšími pěstitelskými regiony jsou Peru a Bolívie, nicméně aktuálně se quinoa úspěšně pěstuje i v jiných částech světa, včetně Evropy. Ať už však pochází quinoa odkudkoliv, když je uvedena na evropský trh, musí splňovat všechny evropské požadavky na bezpečnost potravin.

Quinoa se často produkuje v bio kvalitě.Spolehlivým vodítkem, jak ji poznat, je evropské logo bio potravin. To vyjadřuje, že byla quinoa pěstována podle evropských bio standardů, i když pochází ze zemí mimo Evropskou unii.

Quinoa je výhodná zejména svým nutričním profilem. Může se pochlubit vysokým obsahem bílkovin, vlákniny, železa, hořčíku a fosforu. Bílkoviny quinoy obsahují všechny esenciální aminokyseliny, což ji činí jedním z mála rostlinných zdrojů kompletního proteinu. Obsah bílkovin si můžete zkontrolovat ještě před nákupem v tabulce výživových hodnot.

Při přípravě quinoy je nezbytně nutné postupovat podle návodu na obalu. V první řadě je nutné quinou důkladně propláchnout, aby se odstranily hořké saponiny, které by jinak pokrm znehodnotily. Omytá quinoa se nejčastěji vaří ve vodě či vývaru, obvykle v poměru 2 : 1 (dva díly vody na jeden díl quinoy) a vařte asi 15–20 minut, dokud není měkká. Lze ji také smažit na pánvi nebo použít jako základ pro saláty a různé pokrmy.


Databáze testovaných výrobků

Quinoa (15 výrobků)
poslední aktualizace: 29.2.2024


Přihlásit