Ovoce jako lék: Banán

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 12/2009

O banánu se mylně tvrdí, že jde o ovoce s minimálním podílem vitamínů. Přestože skutečně není žádnou vitamínovou bombou, obsahuje poměrně vysoké množství vitaminu B6 a ani ostatní vitamíny skupiny B v něm nechybí. Ty spolu s obsahem serotoninu (připisují se mu antidepresivní účinky) a hořčíku z něj činí skvělou potravinu pro všechny duševně pracující, pro lidi vystavené zvýšenému stresu nebo dokonce ohrožené depresí.
Díky vysokému obsahu snadno stravitelných jednoduchých cukrů jsou zralé banány ideální potravinou pro nastartování organismu.
Banány jsou cenným zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny; pomohou rozhýbat střeva při zácpě a naopak zklidnit zažívací trakt při průjmech. Lehkou stravitelnost, schopnost obalit stěny zažívacího traktu jemným ochranným povlakem a snížit překyselení ocení všichni, které trápí choroby zažívacího ústrojí (vředy, katary, pálení žáhy apod.). Pomáhá odstraňovat z organismu nadbytečné produkty látkové přeměny, zejména kyselinu močovou, a tím snižovat riziko revmatických a artritických onemocnění.
Velmi důležitý je obsah draslíku. V banánu je ho skutečně velké množství, zejména ve srovnání s obsahem sodíku; jejich poměr činí 400:1 ve prospěch draslíku. To ocení všichni, kteří mají problémy se srdcem, oběhovou soustavou a vysokým krevním tlakem. Dalšími minerály obsaženými v banánech jsou již zmiňovaný hořčík a železo. Lehká stravitelnost, schopnost detoxikovat organismus a stimulovat imunitní systém činí z banánů léčivou potravinu pro rekonvalescenty.
Banány se kvůli transportu a skladování sklízejí nezralé, při pokojové teplotě během krátké doby dozrají a zežloutnou.

VYZKOUŠEJTE
Banánový koktejl jako přírodní alternativu k lékům
na spaní. Ve dvou decilitrech teplého mléka rozpusťte lžičku medu. Mléko nalijte do mixeru, přidejte pokrájený menší banán a špetku skořice. Rozmixujte na hladký koktejl a vypijte hodinu před spaním.


Přihlásit