Test letních pneumatik 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2024

Nejchladnější měsíce se nezadržitelně blíží ke konci. Probudit ze zimního spánku by se tak měli nejen zahrádkáři, ale i motoristé, kterým jako každý rok přinášíme test letních pneumatik. Tentokrát jsme zaostřili na rozměr 215/55 R17, který běžně obouvají třeba menší SUV nebo vozy nižší střední a střední třídy. S radostí prozrazujeme, že jsme tentokrát nenarazili na žádného propadlíka.

Každý rok se musíme rozhodnout, který rozměr pneumatik necháme pro danou sezónu otestovat. Časové, kapacitní a ekonomické důvody neumožňují, abychom uspokojili všechny. Zároveň se samozřejmě snažíme, aby byl test co možná nejatraktivnější. Pro letošek jsme po zralé úvaze zvolili rozměr 215/55 R17.

Ten běžně obouvají malá SUV, jako je například Škoda Karoq nebo Kia Niro, ale také automobily spadající do střední třídy, Škodu Superb nebo Volkswagen Passat nevyjímaje. Testovací program před rokem prošel výraznou proměnou, aby lépe odrážel technologický vývoj i zájmy spotřebitelů. Oproti minulosti se tak ve větší míře zaměřujeme i na možné dopady pneumatik na přírodu. Stěžejní částí zkoušek samozřejmě zůstává jízda na mokré i suché vozovce. Kromě jízdních testů se hodnotí také životnost pneu, míra odírání, spotřeba pohonných hmot nebo hlučnost. Nezapomínáme ani na otázku udržitelnosti. Podrobný popis zkoušek si můžete pročíst v sekci Jak testujeme.

Co v recenzích letních pneu běžně nenajdete

Testy pneu, na kterých každoročně spolupracujeme s dalšími spotřebitelskými organizacemi a autokluby, jsou nejkomplexnějšími na kontinentu. Jde o zajímavý mix a přímé srovnání jízdních vlastností, ale také praktických dopadů na vaši peněženku a na přírodu.

Perličky z testu letních gum

Klíčovou vlastností ovlivňující bezpečnost pneumatik je délka brzdné dráhy. Rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími pneumatikami bývají propastné. I několik málo metrů k dobru vás může ochránit před nehodou, případně výrazně zmírnit její následky.

Nejvyšší hodnocení jsme na mokru i na suchu udělili pouze jednomu výrobku. Na mokrém asfaltu se testovacímu vozu Volkswagen T-Roc podařilo zastavit již po 28,5 metrech. Nejhorším pneu jsme naměřili více než 35 metrů.

Nejdelší výdrž prokázaly jedny z nejlevnějších gum, které potřebovaly vyměnit po 69 300 km. To je úctyhodné číslo, které z daných pneumatik ve spojení se slušnými jízdními vlastnostmi činí takřka učebnicově výhodný nákup. Nejhorší pneu se naopak sjížděly nejrychleji, 27 000 km bylo s velkým odstupem nejméně ze všech aktuálně testovaných výrobků.

Další test již brzy

V každém testu v budoucnu (tedy až na letošní zimní pneu) očekávejte srovnání pouze jednoho rozměru, ovšem s vyšším počtem produktů než doposud. Letošní test celoročních pneu přineseme v červencovém vydání. Těšit se můžete na vůbec nejpopulárnější rozměr, tedy 205/55 R16.


Testované výrobky - pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 215/55 R17 (16 výrobků)
poslední aktualizace: 21.2.2024


Přihlásit