Ovoce jako lék: Rakytník

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 6.11.2009   

Rakytník je obrovskou zásobárnou vitamínů a biologicky aktivních látek. Dvoudomý keř, jehož větvičky na podzim obalují záplavy nádherně oranžových těsně přisedlých bobulek, chrání své bohatství ostrými trny, které znesnadňují sklizeň. Nové odrůdy už nemají nepříjemně pichlavé trny a mají výrazně větší plody, které si zachovávají stejné léčivé vlastnosti. A už jen kvůli nim stojí za to vysadit rakytník (vždy minimálně dvě rostliny, jednu samčí a jednu samičí) do zahrady nebo poblíž domu.
Přestože léčivé látky obsahuje celá rostlina (listy, kůra, kořeny), nejčastěji se používají rakytníkové plody.
Nejvíce vitamínů a dalších látek obsahují těsně po dozrání na začátku podzimu. Déšť a mrazíky jejich obsah snižují. Doporučený způsob sklizně setřepáním přemrzlých plodů do připravených plachet je tedy zdrojem poněkud méně kvalitní suroviny. Plody rakytníku asi nikoho nenadchnou pro přímou konzumaci, jsou totiž nesmírně kyselé.
Vděčí za to vitamínu C, kterého obsahují úctyhodné množství. Prameny se téměř „trumfují“ v tom, jak velké je. Lze nalézt zprávy, že jediná bobulka pokryje jeho denní potřebu, jiné, že v 1 kg plodů je tolik vitamínu C (ale i A), kolik by ho jednomu člověku stačilo na půl roku. Ať tak či onak, je obsah všech základních vitamínů skutečně mimořádně vysoký a jakákoliv forma konzumace (čerstvá šťáva, sirup, džem, sušené plody či extrakt) je skvělou prevencí proti chřipkám a nachlazení. Pokud už choroba propukne, pomůže rakytník zmírnit její následky a přispěje k rychlejšímu uzdravení.
Rakytník má i velmi silné antibakteriální účinky (rakytníkový olej je účinný i proti nechvalně známému zlatému stafylokoku). Zlepšuje zažívání, stimuluje vylučování zažívacích šťáv. Protože podporuje detoxikační procesy v organismu, je cenným preventivním prostředkem proti revmatickým onemocněním. Díky vysokému obsahu vitamínu A v kombinaci s řadou biologicky aktivních látek zlepšuje stav unavených očí. Obsahuje jako jedna z mála rostlin biologicky aktivní serotonin, takže má schopnosti antidepresivní a protinádorové. Podstatnou vlastností rakytníku je schopnost přispívat k regeneraci poškozených tkání a to jak zevně (popáleniny, omrzliny, akné), tak vnitřně (záněty jícnu, vředy žaludku a dvanáctníku, nemoci tlustého střeva).
Tyto vlastnosti mají jak plody, tak zejména olej, který se získává z jejich semen. Schopnosti rakytníkového oleje hojit tkáně poškozené tepelným zářením a chemickými ataky lze využít i při boji s rakovinou a při léčbě sekundárních projevů chemoterapií a ozařování. Kombinace této vlastnosti a antibakteriálních schopností se může uplatnit při rekonvalescenci po operacích.

VYZKOUŠEJTE
Rakytníkovou marmeládu jako zajímavý zdroj vitamínu C zejména při celkové slabosti a snížené odolnosti organismu a jako doplněk stravy při chronických infekčních nemocech. Lze ji buď koupit v prodejnách se zdravou výživou, nebo připravit doma z čerstvě vylisované šťávy.


Ke stažení:

Celý článek

Přihlásit