Netflix na starších televizorech a přehrávačích Sony končí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.2.2024   

Netflix nebude dostupný na mnoha chytrých televizních přijímačích a chytrých přehrávačích blu-ray značky Sony. Nabízíme vám informace, kterých zařízení se to týká, a rady, jak situaci řešit, od belgických kolegů ze spotřebitelské organizace Test-Achats.

Netflix oznámil společnosti Sony, že na některých jejích chytrých televizorech a blu-ray přehrávačích již nebudou jeho služby dostupné. Týká se to produktů uvedených na trh v letech 2011–2013. Příčinou mají být technická omezení. Podle Test-Achats to může znamenat, že streamovací platforma přestává počítat se staršími modely obecně. V USA nejde o neobvyklý jev, na tamější spotřebitele je vyvíjen neustálý tlak, aby investovali do nových modelů, nikoliv do údržby starších spotřebičů.

Rozhodnutí se vztahuje na modelové řady HX, EX, W, S995, X9005 a přibližně 35 blu-ray přehrávačů. Přesné datum ukončení služeb zatím není známo, Netflix však zmiňuje konec února 2024. V říjnu 2023 Netflix ukončil kompatibilitu se staršími modely televizorů Samsung, Panasonic a Sony a také s PlayStation TV a systémem PlayStation Vita.

Co lze dělat, když na svém přijímači již nebudete moct sledovat Netflix? Můžete si pořídit novou televizi a dopřát si novější model, zejména pokud tu současnou vlastníte více než 10 let, protože technologie a funkce za tu dobu velmi pokročily. Pokud o nový model nestojíte, zvažte koupi mediálního streameru, jako je Google Chromecast nebo Apple TV 4K (2022). Ten vám poskytne přístup ke streamovacím službám. Ovládání sice bude o něco zdlouhavější (musíte změnit zdroj signálu pro TV a použít další zařízení, např. smartphone), ale rozhraní je vizuálně lepší. Pokud jste stále spokojeni se svým současným televizorem, je tato volba nejekologičtější.

Organizace Test-Achats považuje konec Netflixu na starších přístrojích za politováníhodný, protože volbu by měl učinit sám spotřebitel. Důsledky rozhodnutí však ovlivní také samotné Sony a Netflix i výrobce operačních systémů. Na druhou stranu je podpora Netflixu na dobu celých 12 let relativně přijatelná. Důležité je si uvědomit, že tato změna neznamená nutnost koupit si nejdražší nové zařízení, protože i to časem technologicky zestárne.

Přihlásit