Etikety vín čekají změny

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.1.2024   

Informace o složení a nutričních hodnotách vína se stává povinností. Pravidla však nejsou dostatečně přísná, protože povolují využití pouze QR kódu, domnívá se španělská spotřebitelská organizace OCU.

Nařízení Evropského parlamentu a rady EU č. 1169/2011 upravuje označování potravin a stanoví údaje, které musí obsahovat obaly všech potravin prodávané v Evropské unii. Mezi povinné informace patří název produktu, množství v balení, seznam ingrediencí, nutriční informace, upozornění na alergenní látky a datum spotřeby. Výjimkou byly dříve například nápoje s obsahem více než 1,2 % alkoholu, na kterých nebylo nutné uvádět složení nebo výživové hodnoty, což se spotřebitelské organizace snažily změnit.

Nyní orgány EU rozhodly, že u vín a aromatizovaných vín musí být poskytovány informace o přísadách a nutriční údaje. Výrobci nebo prodejci je však nemají povinnost natisknout na obal, stačí na vinětu umístit QR kód doplněný o energetickou hodnotu a seznam alergenů, který byl povinný i dříve. Nové předpisy byly schváleny 8. prosince 2023 a výrobci mají na jejich implementaci dvouleté přechodné období.

OCU připomněla, že QR kód pro přístup k povinným informacím vyžaduje vlastnictví mobilního zařízení a připojení na internet v místě prodeje, aby se zákazník k potřebným údajům vůbec dostal. Informace potřebné k rozhodnutí o koupi nabízené pouze touto cestou se nedostanou ke všem spotřebitelům stejně a některým zůstanou upřené. QR kód je v takových případech fyzickou, technologickou a ekonomickou překážkou, která by neměla být povolena jako jediný způsob informování.

Přihlásit