Koupelnu je třeba plánovat do detailů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.1.2024   

Zařízení nové koupelny je třeba plánovat důkladně a s rozmyslem. Britská organizace Which? sestavila na základě průzkumu mezi spotřebiteli seznam pěti nejčastějších problémů.

Samostatný koupací prostor chyběl 14 % dotázaných. Omezený prostor je častou příčinou volby mezi otevřenou vanou či sprchou a samostatným sprchovým koutem. Zvažte svůj denní režim, například jak často se koupete, jaké jsou současné potřeby všech členů domácnosti a zda se v budoucnosti změní. Například klasická vana může být pro starší osoby komplikací a vhodnější by byla třeba vana s dvířky nebo mělká vana.  Lze používat pomůcky a příslušenství, které mohou posloužit jako levné řešení při změně návyků a potřeb, například vanová prkénka, sedátka a protiskluzové podložky. Důležitá je také velikost koupacího prostoru, abyste se v něm pohodlně pohybovali.

Větrání koupelnybylo problém pro 12 % respondentů. Koupelna je zdrojem většiny vlhkosti v domě nebo bytě, proto je větrání důležité pro prevenci plísní. Plíseň je nevzhledná, může poškodit stěny, stropy, nábytek a spotřebiče a mít negativní dopad na zdraví. Plísně a vlhkost obývaného prostoru jsou spouštěčem řady plicních chorob. Po koupeli vždy otevřete okno nebo zapněte odsavač par. Pokud je okno jedinou možností ventilace a všimnete si nadměrné vlhkosti nebo plísní, zvažte instalaci odsávacího ventilátoru. Předem myslete na umístění koupelnového okna se snadným otevíráním. Odstraňujte přebytečnou vlhkost ze všech povrchů (skel, dlaždiček) ihned po koupeli, například stěrkou.

Dostatek úložného prostoruv koupelně chyběl jednomu z deseti dotázaných spotřebitelů. Myslete na něj už při plánování nové koupelny. Přemýšlejte o tom, jak pravidelně různé věci používáte a jak důležité je mít k nim snadný přístup. Rozhodněte se, co chcete mít v uzavřených skřínkách a co v otevřených policích.

Vzhled a kvalitu koupelnového zařízenínelze podceňovat. Pro 6 % účastníků průzkumu byly zdrojem frustrace právě ony.Nejde-li o celkovou rekonstrukci, lze vyměnit staré vodovodní baterie nebo záchodovou mísu či splachovací zařízení, což je jednodušší a cenově výhodnější způsob, jak dát koupelně nový život. Při výběru skřínek počítejte s tím, že musí odolat páře, kondenzaci i stříkající vodě.

Praktické uspořádání koupelnyje také velmi důležité. Při stavbě je třeba předem promyslet umístění klíčových prvků včetně odpadního potrubí, kotle a elektroinstalace. Pokud se musíte přizpůsobit hotovému domu, dobře plánujte velikost skřínek a dalšího zařízení, jejich hloubku a rozmístění. Pomůže také konzultace s odborníkem.

Přihlásit