Test akumulátorových vrtaček 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2024

Akuvrtačky najdou uplatnění v každé domácnosti a poslouží i profesionálům. Umí šroubovat i vrtat a díky bateriovému provozu nejste omezeni kabelem. Některé jsou dokonce vybaveny příklepem. 18 vrtaček na baterie jsme nechali vrtat a šroubovat do různých materiálů, měřili jsme jejich provozní dobu a zkoušeli jsme snadnost obsluhy. Všechny také absolvovaly zátěžový test. Ukázalo se, že vyšší cenovka nebo známá značka rozhodně nejsou zárukou kvality.

Desítky dalších vrtaček

Na www.dtest.cz/vrtacky-2019-2022 najdete výsledky desítek stále prodávaných vrtaček otestovaných podle starší zkušební procedury. Přístup do databáze je dostupný předplatitelům.

Do laboratoře jsme zaslali celkem 18 bezdrátových neboli akumulátorových vrtaček. 12 z nich patří do kategorie klasických akuvrtaček bez příklepu, zbylých šest modelů nabízí také vrtání s příklepem. Testovací program se od minulé publikace změnil, nové výsledky tak nejsou plně srovnatelné se staršími vrtačkami. Základní myšlenka testu ale zůstává stejná – zkoušelo se vrtání a šroubování do různých materiálů, měřila se výdrž baterie (a také rychlost nabíjení a případně samovybíjení), provedly se zkoušky obsluhy a také zátěžový test. Podrobný popis zkoušek uvádíme na našem webu.

Ceny testovaných vrtaček se pohybovaly od zhruba 900 Kč až po více než 8000 Kč. V rámci testu nás proto také zajímalo, zda kvalita a cena vrtaček jdou ruku v ruce.

Co v recenzích akumulátorových vrtaček běžně nenajdete

Od každého modelu jsme do laboratoře poslali hned několik kusů. Každý podstoupil vždy pouze část testovacího programu. V případě viditelných vad byl dodán další výrobek. Test měl za cíl prověřit všechny aspekty, které mohou uživatele zajímat. Zaměřili jsme se také na vlastnosti, které zákazník při prohlížení zboží v e-shopu nebo kamenném obchodě nemá možnost posoudit – patřila k nim například odolnost a výdrž jednotlivých komponent.

Perličky z testu akuvrtaček

Dřevo a kov vrtačkám snad až na dvě výjimky nečinily výraznější problémy. Na základní vrtací úkony se tak můžete většinou spolehnout bez ohledu na značku či cenu. Dva bezpříklepové modely se nicméně do dřeva i oceli pustily takřka třikrát pomalejším tempem než ostatní, což stačilo jen na dostatečnou známku.

Co se šroubování týče, nedotaženost velkých šroubů o velikosti 10 × 120 mm v případě některých akuvrtaček byla naší nejčastější a téměř jedinou výraznější výtkou.

Rozdíly ve výdrži baterie byly značné. Hlavní rozhodovací roli o známce měl počet vyhloubených děr a zašroubovaných vrutů po 15minutovém nabíjení. Životnost baterií nebyla ve většině případů zlá. Všechny byly použitelné i po 300 nabíjecích cyklech.


akuvrtačky bez příklepu (porovnat)

akuvrtačky s příklepem (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vrtačky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2024


Přihlásit