Ovoce jako lék: Muchovník

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2009

Přemýšlíte čím zkrášlit zahradu nebo okolí domu? Zkuste nepříliš známý keř zvaný muchovník.
Dobře snáší zimní mrazy i letní sucha a dorůstá do dvoumetrové výšky. Na jaře má krásné bílé květy, začátkem léta množství chutných plodů a na podzim do měděna zbarvené listy. Na keři se po několika letech od výsadby objevují na konci června bobulky připomínající tvarem, barvou a chutí borůvky. Ve své domovině, Severní Americe, je muchovník divokým keřem, jehož plody sbírali původní indiánští obyvatelé, přidávali je do mnoha pokrmů anebo používali sušené podobně jako rozinky. Dnes se některé odrůdy muchovníku v Americe komerčně pěstují a jsou známy jako „juneberries“ – červnové bobule.
Plody kromě ovocných cukrů, pektinů, vitaminů C a B2 obsahují i železo a měď. Za svou barvu vděčí anthokyanovým barvivům. Anthokyany patří mezi význačné antioxidanty, které odbourávají škodlivé volné radikály. Připisuje se jim účinek v prevenci zejména rakovinných onemocnění a doporučuje se dbát na jejich pravidelný přísun potravou. Jeden keřík muchovníku, na kterém plody postupně dozrávají během dvou až tří týdnů, se tak může stát příjemným společníkem na cestě ke zdravému životnímu stylu.

VYZKOUŠEJTE
Máte-li dostatečně velkou úrodu, zpracujte plody muchovníku na chutnou marmeládu. A protože bobulky obsahují velké množství pektinu, který je želírující látkou, spotřebujete méně cukru a marmeláda tak bude mnohem zdravější.


Přihlásit