Teflonový wok bývá lepší než keramický

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.1.2024   

Kvalitní odolná pánev wok nemusí být drahá. To je závěr belgického testu široké škály keramických a nekeramických nepřilnavých woků.

Výběr správného woku nejen zlepší kvalitu pokrmů, ale také zefektivní a zpříjemní přípravu. Dobrá pánev rovnoměrně distribuuje teplo, je odolná, spolehlivě nepřilnavá, snadno se s ní manipuluje a má pohodlnou rukojeť. Existuje několik typů pánví wok – tradiční ocelové, nepřilnavé, nerezové a elektrické. Spotřebitelská organizace Test-Achats testovala nepřilnavé woky. Vzorky byly keramické a teflonové. Teflon je materiál získaný chemickým procesem, který má  velmi dobré nepřilnavé vlastnosti. Keramické pánve jsou rovněž nepřilnavé, ale obecně jsou méně účinné než nekeramické modely a bývají dražší.

Všech 11 testovaných modelů prošlo na výbornou testem tepelné odolnosti stejně jako testy pevnosti, při kterých se zkoumá, zda rukojeť unese váhu plného woku při vaření. Dva výrobky získaly nedostatečnou známku za odolnost proti korozi – BEKA Energy a IKEA 365+. V testu stejnoměrného rozdělení tepla vynikl model HEMA Wok Milano následovaný wokem IKEA. Obě pánve jsou poměrně tenké, a proto se rychle zahřejí (za 45–51 sekund). Všechny vzorky splňovaly normy tepelné bezpečnosti, ale rukojeť pánve BEKA Energy se příliš zahřívala (74 °C). V testech přilnavosti, odolnosti proti opotřebení a konkávnosti (tvar woku) si keramické modely vedly celkově hůře než teflonové.

Pro posouzení ovladatelnosti woků byl v každé testované pánvi připraven identický pokrm. U všech modelů se analyzovala ergonomie, hmotnost pánve, úchop a snadnost čištění. Modely HEMA a IKEA se ukázaly být méně odolné vůči intenzivnímu používání – zatímco ostatní modely byly po testu neporušené, tyto dva vzorky měly malé promáčkliny, což ukazuje na kratší životnost. Povrch keramických pánví se v testech opotřeboval rychleji než u jiných modelů.

Nejlépe prošly celým testem tři modely – HEMA Wok Milano, LAGOSTINA Tempra a BEKA Energy nepřilnavá pánev wok.

Přihlásit