Látkový obal dárku nemusí být ekologičtější

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.1.2024   

Látkové dárkové obaly jsou nabízeny jako ekologičtější alternativa běžného balicího papíru. Nejde však o udržitelnější řešení, upozornila francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Každý rok se o Vánocích vyhazuje velké množství dárkového papíru, který je málokdy recyklovatelný, protože obsahuje plasty a třpytky, tvrdí prodejci látkových obalů na dárky. Tyto alternativy, inspirované japonskou technikou skládání a vázání textilií furoshiki, se ve Francii prodávají již několik let a velmi často je lze pořídit v obchodech, které nabízejí produkty prezentované jako udržitelné. Při bližším pohledu však nejde o příliš ekologické řešení. Především nelze  jednoznačně tvrdit, že dárkový obal není recyklován.  Jde-li o papír, ač lesklý nebo zdobený třpytkami, projde při třídění stejným procesem jako každý jiný a zpracovatel posoudí, zda je nebo není vhodný k recyklaci. Obaly s obsahem plastů poznáte podle toho, že je lze obtížně roztrhnout. U nich může být recyklace ohrožena, ale laik to nepozná. Plastoví obaly lze vyhazovat do plastového odpadu.

Látkové obaly mají relativní výhodu opakovatelné použitelnosti. Jejich dopad na životní prostředí však není zanedbatelný. Pěstování bavlny vyžaduje vodu a pesticidy a pěstování hedvábí se neobejde bez insekticidů. Obě suroviny se vyrábějí především v Číně a Indii. Při výrobě syntetických materiálů na bázi ropy se uvolňuje velké množství skleníkových plynů. Procesy tkaní a barvení jsou zdrojem silného znečištění vzduchu i vody. Textilní průmysl zkrátka ohrožuje životní prostředí v mnoha ohledech a dárkové obaly jsou jeho produktem, nemohou tedy být jednoznačně prezentovány jako udržitelné. Lze je srovnat s bavlněnými nákupními taškami, jejichž ekologickou stopu zkoumali dánští kolegové. (Informovali jsme vás o tom zde). Aby byly pro planetu šetrné, musí být jejich opakované použití skutečně četné. To by znamenalo balit do nich dárky pro ekologicky velmi uvědomělé osoby nebo si obal po rozbalení dárku vždy vzít zpět.

Někdy ovšem stačí rozbalovat dárky opatrně, abychom nepoškodili krásný papírový obal a bylo možné jej použít příště znovu. Lze si rovněž vyrobit vlastní furoshiki z darovaného šátku, staršího ubrusu nebo prostěradla. K balení dárků lze použít hedvábný papír, do kterého někteří prodejci balí oblečení, staré automapy, listy z kalendáře nebo dokonce hezké stránky z časopisů. Když budou tematicky odrážet zájmy obdarovaného, bude to pro něj další pozornost.

Přihlásit