Ovoce jako lék: Meloun

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2009

Je jednou z nejideálnějších dietních potravin. Obsahuje 90 % vody, 3 až 10 % cukrů (v závislosti na odrůdě a zralosti), slušnou dávku vitamínu C a vitamínů skupiny B a provitamínu A. Teprve v nedávné době objevený, ale již velmi ceněný lykopen, který by měl být účinným činitelem v prevenci rakoviny prostaty, děložního čípku a infarktu myokardu, je v melounech obsažený zhruba v množství 5 mg na 100 g, tedy ve větším množství než v syrových rajčatech.
Z hlediska léčivých účinků melounu je jednoznačně nejvýznamnější kombinace močopudných látek a mimořádně velkého obsahu vody. Jeho konzumace se doporučuje lidem s nemocnými ledvinami a močovými cestami, může dokonce pomoci vyplavit i menší kaménky.
Před časem obletěla svět zpráva, že meloun obsahuje v malém množství stejnou látku jako slavný lék na potenci. Na sexuální libido však bude mít zřejmě větší vliv dobrý poměr cukrů, vitamínů B a minerálů, které meloun obsahuje ve výraznějším množství – železo, hořčík, mangan, zinek, vápník, draslík a jód. Meloun působí i na zlepšení nálady, aktivaci nervové soustavy a v neposlední řadě je jeho konzumace dobrá pro vlasy, nehty a zdravou pleť.

VYZKOUŠEJTE
meloun jako ideální potravinu při překyselení organismu. Konzumujte několikrát denně menší porce melounu (cca 200 g) a rovnováha pH v těle by se měla brzy upravit. Samozřejmě jen tehdy, pokud dojde i ke snížení podílu kyselinotvorných potravin ve stravě.


Přihlásit