Jak vybrat psí šampón

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.12.2023

Výrobci na obalech psích šampónů avizují šetrnou péči, přírodní složení i další pozitiva. Jak ale v široké nabídce výrobků, jejichž obaly se velmi podobají, vybrat ten nejlepší psí šampón právě pro vás a vašeho psa? Několik tipů se dozvíte v našem nákupním rádci.

Hlavním hlediskem určujícím náročnost péče o srst psa je její délka. Zatímco krátkosrstá plemena vyžadují v tomto směru péči minimální, ta dlouhosrstá jí naopak potřebují hodně. Kromě česání a u některých plemen i stříhání je třeba dlouhou srst čas od času umýt i šampónem.

Vzhledem k odlišnému pH lidské a psí kůže je velmi nevhodné na psí srst používat šampón pro lidi, i kdyby mělo jít o ten jemný, dětský. Psí kůže by navíc mohla negativně reagovat na parfémy a jiné složky, které jsou součástí šampónů určených pro lidi.

V tom, že pro psa se hodí výhradně psí, nikoliv jiný šampón, už máme jasno. Jak se ale orientovat v záplavě těchto výrobků v kamenných prodejnách i e-shopech?

Obecně platí, že každému psu, ale i majiteli (psí šampóny totiž mohou obsahovat alergenní látky pro lidi, více o jejich přítomnosti a rizicích se dočtete v našem testu psích šampónů) může vyhovovat jiný šampón. Pokud tedy daný výrobek kupujete poprvé, zvolte raději balení s menším objemem a nejprve vyzkoušejte, zda se u psa ani u vás (zejména pokud při mytí čtyřnožce nepoužíváte rukavice) po jeho použití nevyskytnou nějaké reakce.

Důležitým aspektem pro výběr šampónu by měla být i hodnota pH, o níž jsme se už krátce zmínili výše. Ideální pH psího šampónu by se mělo pohybovat v rozmezí mezi sedmi a osmi. Hodnotu pH však z obalu nevyčtete a v této souvislosti doporučujeme nahlédnout do našeho testu. Můžeme prozradit, že několik výrobků mělo s hodnotou pH velké potíže.

Závěrem je vhodné dodat, že pokud trápí vašeho psa nějaké zdravotní problémy, ať už jde třeba o lupy, plísně, či bakterie, je vhodné vybírat speciální šampóny, které by při těchto potížích měly pomoci.

Databáze testovaných výrobků

Psí šampóny (11 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Přihlásit